وبلاگ, زانو

بهترین زانوبند برای درد زانو کدام است؟

بهترین زانوبند برای درد زانو|مجله طبی

مشکلات زانو یکی از شایع‌ترین دردهای مفصلی است که می‌تواند به دلیل آسیب‌های حاد، فعالیت بیش از حد و کهولت سن رخ دهد. استفاده از زانوبند می‌تواند به بهبود درد زانو و افزایش تحرک کمک کند و هدف کلی استفاده از آن، حمایت و تثبیت زانو به امید کاهش حرکات بیش از حد در مفصل و جلوگیری از بدتر شدن آسیب‌دیدگی زانو است. درمان زانودرد معمولا با فیزیوتراپی و استفاده از زانوبند شروع می‌شود و هر نوع زانوبند برای حمایت از یک مشکل خاص زانو طراحی شده است.

زانوبند به تشخیص پزشک ممکن است برای پیشگیری یا به‌عنوان بخشی از یک برنامه درمانی مورداستفاده قرار گیرد. پزشک باتوجه به نوع و ناحیه آسیب‌دیده بهترین زانوبند برای درد زانو را توصیه می‌کند. در ادامه این مطلب از مجله طبی با معرفی بهترین زانوبند برای درد زانو همراه شما هستیم.

معرفی انواع بهترین زانوبند برای درد زانو

زانودرد مشکلی شایع است که افراد در سنین مختلف از آن رنج می‌برند. این عارضه می‌تواند علل مختلفی همانند آرتروز، آسیب‌های ورزشی، ورم مفاصل و اضافه‌وزن داشته باشد. زانوبندها به‌عنوان یک راهکار حمایتی و درمانی برای تسکین درد زانو و بهبود عملکرد آن به کار می‌روند. در این مقاله به بررسی انواع زانوبند طبی و کاربردهای آن‌ها خواهیم پرداخت تا بتوانید بهترین انتخاب را برای خود داشته باشید.

زانوبند زاپیامکس آلمانی با تکنولوژی uic

زاپیامکس بهترین زانوبند برای آرتروز زانو|مجله طبی

در کنار انواع زانوبندهای موجود در بازار، یک محصول آلمانی به نام زاپیامکس- zapiamax وجود دارد. این زانوبند به 3 تکنولوژی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس مجهز است که به راحتی درد زانو را از بین می‌برد. این 3 تکنولوژی در کنار هم باعث تسکین درد، بهبود گردش خون، اکسیژن رسانی بهتر، رفع اسپاسم عضلانی و تحریک سلول‌ها به ترمیم خود خواهد شد. البته این محصول آلمانی مزایای دیگری نیز دارد. برای خرید زانوبند زاپیامکس به فروشگاه مجله طبی مراجعه کنید.

اسلیو زانو برای کمک به درمان کشکک و التهاب

اسلیو زانو یکی از انواع زانوبندهای طبی است که روی زانو پوشیده می‌شود و شامل بخش‌های مختلفی اعم از یک بالشتک روی کاسه زانو، دهانه‌ای برای کاسه زانو، بندها و همچنین تکیه‌گاه‌هایی برای اطراف کاسه زانو می‌شود. برخی از این انواع زانوبند دارای سیستم گرمایشی هم بوده که موجب کاهش درد می‌شود. زانوبند طبی اسلیو زانو دارای ساختار خاصی بوده که به درمان کشکک و کاهش التهاب کمک می‌کند. این زانوبند طبی برای کاهش درد، تسکین التهاب و حمایت از زانو مورداستفاده قرار می‌گیرد. اما برای بعد از جراحی زانو مناسب نیست.

بریس ارتز کشکک زانو

بریس ارتز کشکک به‌عنوان یکی از بهترین انواع زانوبند برای درد زانو معرفی می‌شود که طبی بوده و دارای دهانه کشکک و تکیه‌گاه در اطراف آن است. این زانویند طبی می‌تواند حرکت کشکک زانو را کنترل کرده و احتمال دررفتگی کشکک را به میزان زیادی کاهش دهد. یکی از مزیت‌های زانوبند بریس ارتز کشکک، حمایت از هر دو طرف زانو بوده که می‌تواند ثبات آن را افزایش دهد. این زانوبند طبی ممکن است فشار وارده بر تاندون و درد کشک زانو را هم کاهش دهد.

زانوبند‌های لولایی مناسب برای پارگی رباط

این نوع از زانوبند برخلاف اسلیو زانو دارای یک یا دو میله با لولا در کناره‌های زانو و تسمه‌هایی برای ثابت نگه‌داشتن آن است. زانوبندهای لولایی در انواع مختلفی وجود دارند و هر کدام کاربردهای مختلفی را ارائه می‌دهند. زانوبندهای لولایی برای بیمارانی که دچار آسیب‌دیدگی‌های جدی همانند پارگی رباط صلیبی قدامی، رباط صلیبی خلفی و پارگی رباط‌های جانبی شده‌اند، مورداستفاده قرار می‌گیرند. این نوع از زانوبند برای ثبات زانو پس از انجام عمل جراحی هم مناسب است.

زانوبندهای لولایی برای حمایت از رباط‌های در امتداد داخل یا خارج زانو استفاده شده و احتمال بروز آسیب را در ورزشکاران کاهش خواهند داد. این زانوبند طبی از فلز، پلاستیک و آسترهای فومی ساخته شده و کل ساق پا را مورد پوشش قرار می‌دهد. زانوبندهای لولایی به دلیل داشتن میله‌های فلزی در دو طرف زانو موجب محدودشدن دامنه حرکتی شده و از این‌جهت برای استفاده بعد از عمل جراحی یک انتخاب عالی و منحصربه‌فرد به شمار می‌روند.

زانوبندهای تک لولایی برای آرتروز

زانوبندهای تک لولایی یکی دیگر از انواع بهترین زانوبند برای درد زانو به شمار می‌رود که برای درد شدید آرتروز بهترین انتخاب است. زانوبندهای تک لولایی در حقیقت نوعی بریس زانو هستند که برای ثبات و پشتیبانی از زانو در هنگام فعالیت‌هایی همانند ورزش، پیاده‌روی یا ریکاوری از آسیب استفاده می‌شوند. این نوع زانوبند دارای یک لولا در قسمت جلو یا پشت زانو است که به کنترل خم‌شدن و صاف‌شدن زانو کمک می‌کند. بهتر است بدانید که زانوبند تک لولایی بهترین زانوبند برای آرتروز زانو است.

زانوبندهای پیچیده نئوپرن یا الاستین

زانوبندهای پیچیده نوعی بریس هستند که برای حمایت و ثبات زانو استفاده می‌شوند. این زانوبندها اغلب از موادی همانند نئوپرن یا الاستین ساخته شده و می‌توانند دارای لولا، بند و پوشش زانوبند باشند. زانوبندهای پیچیده برای بیماران مبتلا به زانودرد خفیف تا متوسط مورداستفاده قرار گرفته و می‌توانند درد ناشی از پوکی‌استخوان و آرتروز را کاهش دهند.

زانوبندهای کشی برای کاهش درد و حمایت بیشتر

استفاده از زانوبند کشی برای کاهش درد زانو|مجله طبی

این نوع زانوبند برای کشش عضلات و تاندون‌های اطراف زانو استفاده شده و درد کشکک زانو و سایر مشکلات تاندون را کاهش می‎‌دهند. این زانوبندها از جنس پارچه‌های کشی و انعطاف‌پذیر همانند نئوپرن یا الاستین ساخته شده و به گرم نگه‌داشتن زانو و افزایش جریان خون کمک می‌کنند. توجه داشته باشید که زانوبند باید به‌اندازه کافی تنگ باشد تا از زانو حمایت کند، اما نه آن‌قدر تنگ که موجب درد یا ناراحتی شود.

پدهای زانو

پدهای زانو نوعی محافظ هستند که برای زانوها مورداستفاده قرار می‌گیرند. این زانوبند برای موارد مختلفی از جمله کاهش درد و التهاب زانو، حمایت و ثبات زانو و جلوگیری از آسیب‌دیدگی مورداستفاده قرار می‌گیرد. انواع مختلفی از پدهای زانو از جمله پدهای کشکک زانو، پدهای آستین‌دار، پدهای ژله‌ای و پدهای نئوپرنی وجود دارد. در انتخاب پدهای زانو حتما به نوع آسیب‌دیدگی، اندازه زانو و راحتی آن دقت کنید.

تسمه یا بند کشکک

بند کشکک یکی از لوازم توان‌بخشی محبوب در بین افرادی است که ورزش‌های تخصصی انجام می‌دهند. این بندها در بخش پایینی زانو و بر روی برآمدگی ساق پا قرار می‌گیرند و از کشکک زانو حمایت می‌کنند. استفاده از تسمه یا بند کشکک می‌تواند مقدار زیادی از فشار وارده به کشکک را کاهش داده و درد مرتبط با تاندونیت کشکک را درمان کند.

نکاتی مهم در انتخاب بهترین زانوبند برای درد زانو

نحوه بستن درست زانوبند مهم است|مجله طبی

اولین قدم در انتخاب زانوبند، تشخیص نوع و شدت درد زانو است. برای دردهای خفیف، زانوبندهای کشی ساده مناسب هستند، درحالی‌که برای دردهای شدیدتر و آسیب‌های زانو، به زانوبندهای تخصصی‌تر همانند زانوبندهای مفصلی نیاز است. در نظر داشته باشید که زانوبند باید به‌درستی اندازه زانو باشد تا کارایی لازم را داشته باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید آن است که انتخاب زانوبند باید باتوجه به فعالیت‌های روزانه شما انجام شود.

اگر فعالیت‌های ورزشی انجام می‌دهید، به زانوبندی نیاز دارید که از زانوی شما در برابر آسیب‌های ورزشی محافظت کند، به این نوع از زانوبندها، زانوبند ورزشی می‌گویند. لازم به ذکر است که زانوبند باید راحت باشد و هنگام استفاده، اذیتتان نکند. در ادامه به‌صورت فهرست‌وار نکاتی را به هنگام استفاده از زانوبند در اختیار شما قرار خواهیم داد:

  • زانوبند را طبق دستورالعمل پزشک یا متخصص ارتوپدی استفاده کنید.
  • زانوبند را بیش از حد سفت نبندید، زیرا می‌تواند موجب درد و التهاب شود.
  • زانوبند را به طور مرتب بشویید و خشک کنید.
  • اگر احساس درد یا ناراحتی کردید، استفاده از زانوبند را متوقف کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

نکاتی برای استفاده درست از زانوبند

استفاده درست از زانوبند بسیار مهم است، زیرا بر روند درمان و تسکین درد زانو تأثیر می‌گذارد. در ادامه به برخی نکات برای استفاده درست از زانوبند اشاره خواهیم کرد:

  • قبل از استفاده از زانوبند، مطمئن شوید که آن را به‌درستی تنظیم کرده‌اید. زانوبند را به‌صورت صحیح و محکم بر روی زانو قرار داده و درعین‌حال راحتی هنگام حرکت را هم در نظر بگیرید.
  • در‌صورتی‌که پزشک به هنگام استفاده از زانوبند توصیه خاصی برای شما در نظر گرفت، حتماً آن را رعایت کنید. پزشک همچنین نیاز به استفاده مداوم از زانوبند در طول روز یا در فعالیت‌های خاص را به شما گوشزد می‌کند.
  • زانوبند طبی برای استفاده در فعالیت‌های همانند ورزش، پیاده‌روی یا بلندکردن اجسام سنگین مناسب است. پزشک به شما توصیه می‌کند که زانوبند را در فعالیت‌های مرتبط با درد زانو استفاده کنید.

البته می‌توانید در کنار استفاده از انواع زانوبند طبی و ورزشی از درمان‌های سنتی دیگر نیز استفاده کنید. به عنوان مثال درمان زانو درد با نمک تاثیر خوبی در تسکین درد دارد.

جمع‌بندی

زانودرد مشکلی رایج است که افراد در هر سنی می‌توانند به آن مبتلا شوند. علل مختلفی برای زانودرد وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به آرتروز، آسیب‌های ورزشی و فعالیت‌های بیش از حد اشاره کرد. زانوبندها می‌توانند به کاهش درد و التهاب و همچنین ثبات و حمایت از زانو کمک کنند. انواع مختلفی از زانوبند وجود دارد که پزشک باتوجه‌به نوع و شدت آسیب، بهترین زانوبند را به شما توصیه می‌کند. حتماً قبل از انتخاب زانوبند با یک پزشک یا متخصص ارتوپد مشورت کنید.

پرتکرارترین سوالات کاربران در مورد بهترین زانوبند برای درد زانو

1. بهترین زانوبند برای درد زانو کدام نوع است؟

انتخاب بهترین نوع زانوبند به نوع آسیب و شدت آن بستگی دارد.

2. زانوبند چگونه می‌تواند در درمان زانودرد مؤثر باشد؟

زانوبندها به‌عنوان ابزاری مؤثر برای حمایت از مفصل زانو و تسکین درد مورداستفاده قرار می‌گیرند. زانوبندها می‌توانند به بهبود عملکرد زانو، کاهش تورم و کاهش درد کمک کنند.

3. چه زمانی باید از زانوبند استفاده کرد؟

گاهی برای انجام فعالیت‌های روزانه بهتر است از زانوبند استفاده کنید، بااین‌حال این موضوع به تجویز پزشک بستگی دارد.

4. عمر مفید زانوبندها چقدر است؟

زانوبندها را می‌توانید به‌دفعات شسته و استفاده کنید. طول عمر زانوبندها به جنس و چگونگی نگهداری از آن‌ها بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *