وبلاگ, زانو

درمان زانو درد فوری با روش‌های خانگی و گیاهی

درمان زانو درد فوری با راهکارهای مختلف|مجله طبی

احتمالاً بارها برای خودتان یا نزدیکانتان پیش آمده است که دردهای شدیدی را در قسمت زانو تجربه کنند. شاید حتی دلیل اصلی ایجاد این دردها را ندانید. با این وجود هر بار به دنبال یک روش آسان برای درمان زانو درد فوری و سریع در خانه باشید. فارغ از این که درد زانوها به چه علت ایجاد شده‌اند، روش‌هایی متعددی برای درمان و کاهش آن‌ها وجود دارد. ما در این مقاله از سایت مجله طبی قصد داریم که شما را با ساده‌ترین روش‌های درمان زانو درد فوری آشنا کنیم.

انواع روش‌های درمان درد زانو

احساس درد در قسمت زانو عموما تجربه‌ای بسیار سخت و نفس‌گیر است. بسیاری از مبتلایان به درد زانو به سختی فعالیت‌های روزانه و ساده را انجام می‌دهند. به همین دلیل این افراد، همواره به دنبال راه‌حل‌های جدید و فوری برای درمان زانو درد هستند. دلایل ایجاد درد در قسمت زانو بسیار متنوع و مختلف است. به منظور درمان و بهبود هر کدام از این دلایل، روش‌های مشخصی وجود دارد. مثلا مبتلایان به آرتروز باید از روش‌های متفاوتی نسبت به مبتلایان بورسیت استفاده کنند. در نتیجه می‌توان گفت که راه‌های درمان زانو درد تنوع زیادی دارند.

پزشکان معمولا با توجه به عامل اصلی ایجاد درد در زانو، یک روش درمان مناسب را برای مراجعینشان انتخاب می‌کنند. در این بخش چند نمونه از بهترین درمان قطعی زانو درد را به صورت خلاصه بررسی می‌کنیم. سپس در ادامه مقاله به توضیح بیشتر در مورد هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

درمان خانگی درد در قسمت زانو

اولین راه‌حل برای درمان و کاهش درد در افراد مبتلا به درد زانو، استفاده از روش‌های درمان خانگی است. همه بیماران دارای زانو درد ابتدا به سراغ راه‌های کاهش درد در خانه می‌روند. دلیل این امر، راحتی و قیمت پایین این درمان‌ها نسبت به روش‌های دیگر است. از جمله روش‌های درمان خانگی درد زانو می‌توان به ورزش‌های خاص، استفاده از پمادها و تغییر سبک زندگی اشاره کرد. این راه‌ها معمولا برای درمان دردهای مزمن کارساز نیستند.

درمان‌های گیاهی زانو درد

طب سنتی در کشور ما یکی از روش‌های درمان قدیمی است این درمان اغلب برای دردهای مزمن زانو بسیار موثر است در این روش درمانی از مواد گیاهی و کاملا طبیعی استفاده می‌شود. درمان‌های گیاهی زانو درد بدون مصرف داروهای شیمیایی انجام می‌شود. بسیاری از خوراکی‌ها و ادویه‌های موجود در بازار در درمان زانو درد موثر هستند. به طور مثال یکی از بهترین درمان‌های گیاهی زانو درد، مصرف زردچوبه است.

استفاده از درمان دارویی برای کاهش درد زانو

بدون شک یکی از بهترین و موثرترین درمان‌ها برای کاهش دردهای زانو، استفاده از داروهای شیمیایی است. داروهای ضد التهاب استروئیدی و غیراستروئیدی در کاهش احساس درد به افراد کمک شایانی می‌کنند. حتی گاهی برای کاهش دردهای مزمن از روش‌هایی مانند تزریق دارو هم استفاده می‌شود. به جرات می‌توان گفت که سریع‌ترین راه برای کاهش درد زانو استفاده از داروهای شیمیایی است. با این وجود مصرف این نوع داروها عوارض خاص خود را دارد. در نتیجه اغلب پزشکان، ابتدا درمان‌های خانگی و تمرینات ورزشی را به افراد توصیه می‌کنند. در صورت عدم تاثیر این روش‌ها، بیمار باید به سراغ مصرف داروهای شیمیایی برود.

درمان زانو دردهای مزمن با جراحی

در نهایت اگر هیچ یک از روش‌های بالا در بهبود درد زانو موثر واقع نشوند، باید به سراغ گزینه عمل جراحی رفت. مثلاً برای درمان درد زانو در افراد مبتلا به سایش بیش از حد مفاصل یا غضروف‌ها، استفاده از پروتز زانو توصیه می‌شود. برای درمان این دسته از افراد هیچ روش دیگری به جز عمل جراحی وجود ندارد.

روش‌های درمان گیاهی زانو درد فوری

درمان زانو درد با زنجبیل ، لیموترش و زردچوبه|مجله طبی

گیاهان و مواد غذایی مختلفی برای درمان زانو درد وجود دارند. همه این گیاهان به سرعت روی بهبود درد تاثیر می‌گذارند. البته همیشه در درمان گیاهی به میزان مصرف خود توجه کنید. گاهی استفاده بیش از حد، از گیاهان مفید دارویی هم عوارض جدی را به دنبال دارد. در این بخش ۵ گیاه دارویی موثر برای درمان قطعی زانو درد را معرفی می‌کنیم.

مصرف زنجبیل برای کاهش درد زانو

یکی از مفیدترین گیاهان دارویی برای درمان زانو درد زنجبیل است. به خصوص برای مبتلایان به بیماری آرتروز زنجبیل یک درمان بی‌نظیر و فوق‌العاده است. لکوترین یک ماده شیمیایی طبیعی در بدن است. این ماده در هنگام ایجاد درد و التهاب در بدن آزاد می‌شود. طبق تحقیقات مصرف زنجبیل روی گیرنده‌های لکوترین در بدن تاثیر می‌گذارد. در واقع با این کار مانع از جذب لکوترین در بدن می‌گردد. در نتیجه التهابات بدن را کاهش می‌دهد. همچنین مصرف این ماده غذایی در ماده‌ای به نام سالسیلیک اسید تولید می‌کند. سالسیلیک اسید فعالیت گیرنده‌های درد را کاهش می‌دهد. به همین دلیل، بعد از مصرف زنجبیل به شکل محسوسی کاهش درد زانو را مشاهده می‌کنید.

استفاده از لیموترش در زانو درد

لیموترش یک ماده غذایی با خاصیت ضد التهابی است. یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد بیماری‌هایی مانند آرتروز، افزایش میزان اسید اوریک در بدن است. به طور کلی اسید اوریک یک ماده مضر برای سلامت مفاصل به حساب می‌آید. آب لیموترش حاوی ماده‌ای به نام اسید سیتریک است. مصرف اسید سیتریک به کاهش تولید اسید اوریک می‌انجامد. در نتیجه به کاهش علائم و حتی پیشگیری از ابتلا به زانو دردهای مفصلی و آرتروز کمک ‌می‌کند.

مصرف زردچوبه برای درمان زانو درد فوری

در واقع زردچوبه به طرق مختلف در کاهش دردهای مفصلی و درمان سریع زانو درد در خانه کمک می‌کند. تحقیقات علمی اخیر نشان داده‌اند که مصرف زردچوبه برای درمان انواع دردهای مفصلی موثر است. کورکومین یکی از مواد موثر و مفید موجود در زردچوبه به حساب می‌آید. این ماده تاثیر مستقیمی بر سلامت چرخه زندگی یک سلول در بدن دارد. همچنین تاثیر ضد التهابی آن مانند قرص دیکلوفناک است.

زردچوبه یک آنتی اکسیدان طبیعی قوی به حساب می‌آید. گاهی اوقات دردهای مفصلی، به خصوص در بیماری‌هایی مانند آرتروز، ناشی از وجود بیش از حد رادیکال‌های آزاد در بدن هستند. در نتیجه مصرف روزانه آنتی اکسیدان‌ها در کاهش این دسته از دردها موثر است. حال سوال این است که برای زانو درد چه بخوریم؟ زردچوبه را خوراکی مصرف کنیم یا به صورت مرهم؟ در جواب باید گفت که توصیه می‌شود زردچوبه را هم خوراکی و هم به صورت مرهم استفاده کنید. زیرا تاثیرگذاری روش‌های سنتی و گیاهی طولانی‌مدت است.

معرفی بهترین درمان خانگی زانو درد

درمان سریع زانو درد در خانه شامل روش‌های متعددی می‌شوند. به طور مثال، از موثرترین روش‌های درمان خانگی زانو درد می‌توان به تمرینات ورزشی خاص اشاره کرد. همچنین برخی از پزشکان استفاده از پمادهای مخصوص و انواع ماساژ را برای درمان قطعی زانو درد موثر می‌دانند. به علاوه بر طبق تحقیقات، کمپرس سرد یا گرم هم در کاهش درد زانو تاثیر چشم‌گیری دارند. در ادامه به توضیح هر یک از این روش‌های درمان خانگی زانو درد می‌پردازیم.

تمرینات ورزشی موثر برای درد زانو

بسیاری از حرکات ورزشی کششی و قدرتی برای قوی‌تر کردن ماهیچه‌ها و نرمش مفاصل زانو موثرند. برای کاهش درد‌ در مبتلایان به زانو دردهای مزمن با صلاحدید پزشک، انجام ورزش تایچی توصیه می‌شود. این ورزش با افزایش انعطاف‌پذیری عضلات و کمک به حفظ تعادل بدن، در درمان زانو درد و آرتروز موثر است. البته به جز تایچی حرکات ورزشی دیگری هم به درمان زانو درد کمک می‌کنند. در ادامه این تمرینات ورزشی خانگی را با هم بررسی می‌کنیم.

کشش عضلات چهار سر ران

کشش چهار سر ران برای درمان زانو درد|مجله طبی

یکی از بهترین تمرینات کششی برای کاهش درد زانو، کشش عضلات چهار سر ران است.

  1. برای انجام این تمرین ابتدا پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید.
  2. زانوی سمت راست خود را به سمت عقب خم کنید. سپس پا را از عقب تا جایی بالا ببرید که بتوانید با دست راست روی پا را بگیرید.
  3. در این مرحله با کشش دست به بالا، پایتان را بکشید. باید در قسمت بالای زانو و روی ران، این کشش را احساس کنید.
  4. سپس همین کار را با پای مخالف تکرار نمایید.

اگر در هنگام انجام این حرکت تعادل کافی را ندارید، می‌توانید در کنار دیوار این تمرین را انجام دهید. یا با استفاده از دست پشتی یک صندلی را بگیرید. سپس تعادل خود را با کمک آن حفظ کنید.

حرکت ساق پای ایستاده

تقویت ساق پا برای کاهش زانو درد|مجله طبی

یکی از بهترین تمرینات قدرتی برای حفظ سلامت و کاهش درد زانو حرکت ساق پای ایستاده است. در هنگام انجام این حرکت ماهیچه پشت ساق پا درگیر می‌شود. پرورش ماهیچه پشت ساق پا برای محافظت و حمایت از مفاصل زانو ضروری است. در نتیجه این حرکت برای کاهش درد زانو موثر خواهد بود.

  1. انجام این حرکت پاهایتان را به اندازه عرض شانه فاصله دهید.
  2. سپس با فشار به انگشتان پا، پاشنه پا را از زمین بلند کنید.
  3. بعد از چند ثانیه دوباره پاشنه پا را به آرامی پایین بیاورید و روی زمین بگذارید.

این حرکت باید با آرامش و بدون فشار و سرعت زیاد انجام شود. تمرین ساق پای ایستاده را ۲ یا ۳ ست به تعداد ۱۰ بار تکرار کنید.

استفاده از پمادهای موضعی به منظور کاهش درد زانو

پماد دیکلوفناک برای درمان زانو درد فوری|مجله طبی

کرم‌های موضعی و پمادهای مختلف در سراسر جهان، برای کاهش انواع دردها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کرم‌ها با استفاده از مواد موثر طبیعی یا شیمیایی می‌توانند به کاهش التهابات و گرفتگی‌های عضلات و مفاصل کمک کنند. در ادامه برخی از این پماد‌ها و ژل‌های موضعی زانو را معرفی خواهیم کرد.

استفاده از پماد کپسایسین

برای درمان سریع زانو درد در خانه استفاده از پماد کپسایسین توصیه می‌شود. کپسایسین ماده موجود در فلفل قرمز است. این ماده فعالیت گیرنده‌های درد در بدن را کم می‌کند. در نتیجه برای کاهش درد زانو یک گزینه عالی به حساب می‌آید. با این وجود استفاده مدام از این پماد موجب حساسیت پوستی می‌شود. پس حتما با ایجاد هر نوع قرمزی روی پوست، مصرف آن را قطع کنید.

ژل موضعی داروهای مسکن غیر استروئیدی

مصرف بیش از حد داروهای مسکن خوراکی بر روی سلامت کبد و دیگر قسمت‌های بدن تاثیر منفی دارد. به همین دلیل بهتر است آن‌ها را با پمادهای مشابه‌شان جایگزین کنید. دو نوع از بهترین پمادها برای کاهش درد زانو ژل موضعی ایبوپروفن و دیکلوفناک هستند. هر دوی این داروها، بیشتر به شکل قرص کاربرد دارند. با این وجود برای کاهش درد می‌توانید این ژل‌های موضعی را روی زانو بمالید. همچنین تلفیق حرکات ماساژ با پماد زدن باعث کاهش بیشتر درد می‌شود.

کمپرس سرد و گرم برای درمان زانو درد فوری

استفاده از کمپرس سرد و گرم برای کاهش درد عضلات و مفاصل یک روش اثبات شده است. برای انجام کمپرس سرد تنها کافیست که یک کیسه را پر از یخ کنید. سپس آن را روی زانو قرار دهید. استفاده از کمپرس سرد معمولاً به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند. برای انجام کمپرس گرم یک کیسه آب گرم را پر از آب جوش کنید. سپس آن را روی قسمت دردناک زانو قرار دهید. استفاده از کمپرس سرد یا گرم یک روش قطعی برای درمان سریع زانو درد در خانه است.

کدام روش درمان قطعی زانو درد است؟

اثر بخشی تمام روش‌های مذکور در این مطلب، طبق تحقیقات علمی و تجربیات بیماران ثابت شده‌اند. اما این که کدام یک از آن‌ها روشی قطعی برای درمان زانو درد هستند، بستگی به منشا اصلی درد دارد. با این وجود حقیقات نشان می‌دهند که استفاده ترکیبی از چند روش خانگی و گیاهی یا دارویی در کنار هم، درد را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد. برای درمان قطعی زانو درد تنها راه، تغییر سبک زندگی است. نشستن صحیح، تغییر رژیم غذایی و افزایش مصرف زردچوبه و انجام مرتب حرکات ورزشی همگی در درمان این درد موثرند. حتی کاهش وزن برای افراد دارای اضافه وزن هم در بهبود درد زانو تاثیر زیادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *