وبلاگ, زانو

علت بی حس شدن پاها از زانو به پایین چیست؟

علت بی حس شدن پاها از زانو به پایین چیست|مجله طبی

علت بی حس شدن پاها از زانو به پایین ناشی از دلایل مختلفی است که اکثر افراد از آن اطلاعی ندارند. این عارضه جزء اختلالات شایع است که اغلب با علائم مختلفی در بدن ظاهر می‌شود و اغلب در ناحیه پاها به‌ویژه بخش‌‌های مختلف زانو به‌وجود می‌آید. اگر شما نیز به عارضه بی‌حسی در پاها از زانو به پایین دچار شده‌اید و به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، تا پایان این مقاله، مجله طبی را همراهی کنید. در ادامه به نکاتی درخصوص دلایل بروز این اختلال و نحوه درمان آن اشاره خواهد شد.

چند علت بی حس شدن پاها از زانو به پایین

علت بی حس شدن پاها از زانو به پایین|مجله طبی

علت مور مور شدن پا از زانو به پایین معمولا ناشی از عوامل مختلفی است. در ادامه به برخی از مهم‌ترین دلایل بروز این عارضه در بدن بیماران اشاره خواهیم کرد:

 • مشکلات عروق خونی: افرادی که دچار گرفتگی رگ‌های خونی هستند یا اختلالاتی در گردش خون دارند اغلب دچار این عارضه خواهند شد.
 • مشکلات نخاع و عصب نخاعی: بسیاری از مشکلات مربوط به نخاع همچون درد‌های ناشی از عارضه سیاتیک یا رادیکولوپاتی باعث ایجاد بی‌حسی در بخش‌های مختلف بدن می‌شود.
 • تروما: در برخی موارد ممکن است آسیب‌های جدی به نقاط مختلف ساق پا ایجاد شود. در صورتی که آسیب، فشار عصبی به عضلات پا وارد کند، باعث بروز بی حسی در بخش‌های پایینی زانو‌ها خواهد شد.
 • فیبرومیالژیا: فیبرومیالژیا از جمله بیماری‌های شایع است که اغلب با علائمی همچون خستگی بسیار شدید در بدن بیماران ظاهر می‌شود. در بیشتر موارد بروز این عارضه همراه با بی‌حسی در بخش‌های مختلف بدن خواهد بود.
 • مشکلات مربوط به لگن: افرادی که دچار مشکلات عضلانی در ناحیه لگن هستند و بیماری آرتروز را تجربه کرده‌اند در بیشتر موارد، گزگزکردن پا و زانو را احساس می‌کنند.
 • شرایط سیستمیک: بسیاری از مشکلات و بیماری‌های زمینه‌ای منجربه بروز این اختلال در بدن بیمار می‌شود. در برخی موارد با بهبود برخی بیماری‌ها نظیر کم‌کاری تیروئید، مشکلات مربوط به بی‌حسی در بدن افراد برطرف خواهد شد.
 • عفونت: بسیاری از عفونت‌های مختلف در بدن منجر به بروز بی حس شدن پاها از زانو به پایین خواهد شد. افرادی که عفونت استخوانی یا ویروسی را تجربه کرده‌اند اغلب به این عارضه دچار می‌شوند.
 • ایجاد کیست: در صورتی که در بخش‌های مختلف بدن از جمله لگن، کمر و سایر نقاط عضلانی دیگر کیست یا تومور ایجاد شود. رگ‌های عصب را تحت ‌فشار قرار داده و باعث بی‌حسی در این ناحیه خواهد شد.
 • کمبود ویتامین: کمبود ویتامین در بدن نیز می‌تواند علت بی حس شدن پاها از زانو به پایین تلقی شود. کاهش ویتامین‌ و مواد معدنی مورد نیاز بدن، باعث ضعف جسمانی و بروز گزگزکردن در اندام‌ها خواهد شد. در برخی موارد با تامین ویتامین‌های گروه B، مشکلات ناشی از بی حس شدن پاها از زانو به پایین بهبود پیدا می‌کند.
 • عدم تحرک: افرادی که تحرک کافی ندارند یا فرم بدن آن‌ها در مدت‌زمان طولانی در یک شرایط نادرست قرار می‌گیرد، ممکن است بی حس شدن پاها از زانو به پایین در آن‌ها ایجاد شود.

برای درمان هر کدام از این علت‌ها باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با بررسی علائم و میزان درد بیمار علت درد پا از زانو به پایین و بی حسی آن را تشخیص خواهد داد.

علائم بی حس شدن پاها از زانو به پایین

بی حس شدن پاها از زانو به پایین معمولا با علائم مختلفی در بدن بیماران ظاهر می‌شود. در ادامه به برخی از مهم‌ترین این علائم در بدن افراد اشاره خواهیم کرد.

 • ضعف: افرادی که بی حس شدن پاها از زانو به پایین را تجربه می‌کنند اغلب دچار ضعف در بخش‌های مختلف پا خواهند شد. این مشکل در حالی است که افراد نمی‌توانند وزن خود را روی اندام‌ها بیندازند و حرکت‌ کنند. اگر عصب خلجی یا عصب کمری تحت فشار قرار بگیرد ممکن است این وضعیت با علائم ضعف در بدن بیماران ایجاد شود.
 • سوزش: احساس سوزش یکی از علائم مهم بروز این عارضه در بدن بیماران است. در برخی موارد احساس سوزن سوزن‌شدن باعث ایجاد مشکلاتی در انجام‌ فعالیت‌های بدنی و روزمره افراد می‌شود. بسیاری از اختلالات حرکتی در اثر سوزش در پاها ایجاد خواهد شد.
 • تغییر حس در بدن: در مواردی که رگ‌های عصب تحت فشار قرار گیرد، وضعیت بدن دچار تغییراتی خواهد شد. و حتی ممکن است شدت درد در این شرایط افزایش پیدا می‌کند. تغییرات حسی در بدن منجر به بروز اختلالاتی در کیفیت خواب و انجام فعالیت‌های عادی روزمره توسط افراد خواهد شد.
 • احساس درد شدید: افرادی که به این عارضه دچار می‌شوند، اغلب در فرآیند حرکتی خود با مشکلاتی مواجه خواهند شد. راه رفتن، ایستادن و نشستن برای افرادی که دارای این اختلال هستند کمی دشوار خواهد بود و ممکن است میزان درد به‌قدری شدت پیدا کند، که افراد نتوانند حرکت کنند.

شدت علائم گفته شده با توجه به میزان آسیب و نوع عارضه متفاوت خواهد بود.

درمان‌های تخصصی برای بی حس شدن پاها از زانو به پایین

درمان‌های تخصصی برای بی حس شدن پاها از زانو به پایین|مجله طبی

برخی روش‌های درمانی مناسب برای بهبود این عارضه در افراد وجود دارد. بیماران به کمک روش‌های درمانی تخصصی می‌توانند میزان علائم این عارضه را کاهش دهند. بسیاری از راهکار‌های بهبود قطعی این اختلال عبارت‌اند از:

 • دارودرمانی: در مواردی که این اختلال در مرحله ابتدایی قرار دارد و علائم آن شدت پیدا نکرده است. پزشک مصرف دارو‌های مسکن ضدالتهاب غیراستروئیدی همچون ایبوپروفن را برای بیمار تجویز می‌کند.
 • فیزیوتراپی: پزشک ارتوپد برای بهبود این عارضه ممکن است روش‌های فیزیوتراپی را برای بیمار تجویز کند. انجام حرکات اصلاحی و تمرین‌های درمانی منجر به از بین رفتن این اختلال در بدن بیمار می‌شود.
 • کورتیکواستروئید: یکی از روش‌های درمانی نوین و موثر برای بهبود بی حس شدن پاها از زانو به پایین، استفاده از تزریق کورتیکواستروئید در مفاصل مختلف بدن است. بسیاری از مشکلات عصبی و عفونت‌های شایع در مفاصل به کمک این روش بهبود پیدا می‌کند.
 • طب سوزنی: بسیاری از روش‌های طب سوزنی باعث بهبود فرآیند حرکتی بیمار و همچنین درمان بی حس شدن پاها از زانو به پایین خواهند شد.
 • جراحی: اگر روش‌های درمانی کم‌تهاجمی برای بهبود اين عارضه اثرات مطلوبی ایجاد نکند، ممکن است پزشک برای بهبود این اختلال، انجام جراحی را برای بیمار در نظر بگیرد.

درمان خانگی برای رفع علت مور مور شدن پا از زانو به پایین

درمان خانگی برای رفع علت مور مور شدن پا از زانو به پایین|مجله طبی

علت بی ‌حس شدن پاها از زانو به پایین با روش‌های مختلفی درمان می‌شود. استفاده از راهکار‌های خانگی یکی از گزینه‌های مناسب برای بهبود این عارضه است. در ادامه به برخی روش‌های درمان خانگی اشاره خواهیم کرد:

 • استراحت کردن مداوم: در مواردی که شدت این عارضه در بدن بیمار افزایش پیدا می‌کند، بهترین روش برای کاهش شدت درد و بهبود این بیماری، استراحت‌کردن مداوم است.
 • گرما درمانی: کمپرس آب گرم یا حرارت دادن عضلات منجر به کاهش فشار عصب بر اندام‌ها و بهبود بی‌حسی در پا می‌شود. سفتی عضلات و درد‌های ناشی از بی‌حسی به کمک این روش درمان خواهد شد.
 • سرما درمانی: سرما درمانی یا استفاده از کمپرس آب سرد، میزان التهاب در عضلات را کاهش می‌دهد و باعث کنترل فشار عصب بر اندام‌ها می‌شود.
 • ماساژ: در مواردی که جریان خون علت مور مور شدن پا از زانو به پایین است، ماساژ درمانی باعث بهبود گردش خون در بدن افراد خواهد شد.
 • ورزش: یوگا و پیلاتس از جمله ورزش‌های موثر برای کاهش اثرات بی‌حسی و مشکلات ناشی از آن است. به کمک انجام ورزش، فرآیند پمپاژ و گردش خون در بدن تقویت می‌شود.
 • خواب کافی: افرادی که از کمبود خواب رنج می‌برند، بیشتر به عارضه بی‌ حس شدن پاها از زانو به پایین مبتلا می‌شوند. خواب کافی باعث از بین رفتن این عارضه در بدن بیماران شده و علائم آن را کاهش می‌دهد. برخی از تمرینات استقامتی همچون پیاده‌روی در کاهش و کنترل این اختلال تاثیرات مطلوبی ایجاد می‌کنند.
 • رژیم غذایی مناسب: کمبود برخی از ویتامین‌های لازم برای بدن باعث بروز این عارضه در بیماران می‌شود. لازم است که افراد علاوه‌بر داشتن تغذیه مناسب، میزان ویتامین B را در بدن خود کنترل کنند. مصرف میوه و ماهی باعث کاهش و کنترل این اختلال خواهد شد.
 • جلوگیری از مصرف الکل: مصرف الکل علاو ‌بر داشتن اثرات منفی بر سلامت جسمانی افراد، علت بی‌ حس شدن پاها از زانو به پایین است.
 • تجهیزات پزشکی: استفاده از کفش‌های طبی و بریس‌های مخصوص باعث کاهش احساس درد و گزگزکردن در ناحیه زانو و بخش‌های مختلف پا می‌شود.
 • نمک اپسوم: یکی از روش‌های موثر برای بهبود جریان خون در بدن بیماران، استفاده از نمک اپسوم است. حمام‌کردن با نمک اپسوم، این عارضه را در بدن بیماران کاهش می‌دهد.

سخن پایانی در مورد علت بی حس شدن پاها از زانو به پایین

علت بی حس شدن پاها از زانو به پایین ناشی از عوامل مختلفی است و در بیشتر موارد این عارضه در اثر وجود بیماری‌های جسمانی گوناگون ظاهر می‌شود. افرادی که دچار مشکلات عصبی یا اختلالات جسمانی هستند، بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند. پزشک با بررسی شدت این عارضه، روش‌های درمانی مناسب برای بهبود آن را در نظر می‌گیرد‌. علاوه بر روش‌های درمان تخصصی، بسیاری از راهکار‌های خانگی نیز وجود دارند که باعث کاهش و کنترل این اختلال در بدن افراد می‌شود.

سوالات متداول در مورد علت بی حس شدن پاها از زانو به پایین

1. علت بی ‌حس شدن پاها از زانو به پایین ناشی از چیست؟

بسیاری از مشکلات جسمانی و اختلالات عصبی باعث بروز این عارضه در بدن افراد می‌شود. در اکثر موارد، تحت فشار قرارگرفتن عصب در اندام‌های مختلف موجب ظاهرشدن علائم این اختلال خواهد شد.

2. روش‌های درمانی خانگی بی‌ حس شدن پاها از زانو به پایین به چه صورت است؟

استراحت‌کردن، گرمادرمانی، استفاده از کمپرس آب‌سرد، ورزش و رژیم غذایی مناسب ازجمله روش‌های خانگی برای کنترل این عارضه هستند.

3. درمان مور مور شدن پا از زانو به پایین به روش تخصصی چگونه است؟

پزشک باتوجه به شدت این عارضه، روش‌های دارودرمانی، فیزیوتراپی و جراحی را برای بیمار در نظر می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *