وبلاگ, کمر

راهکارهایی برای درمان کمر درد ناشی از برداشتن چیز سنگین

درمان کمر درد ناشی از برداشتن چیز سنگین| مجله طبی

اگر کار یا فعالیت ورزشی شما با بلندکردن اجسام سنگین همراه است، احتمالا پس از چند سال به دنبال درمان کمر درد ناشی از برداشتن چیز سنگین خواهید بود. البته بهتر است تا حد امکان از بلندکردن اجسام سنگین خودداری کنید. با این حال، اجتناب از چنین مسئله‌ای برای همه ممکن نیست. به همین خاطر در این مقاله از مجموعه مباحث مجله طبی سعی داریم شما با عوارض و راهکارهای درمان کمر درد ناشی از برداشتن چیز سنگین در خانه آشنا کنیم.

چیز سنگین بلند کردم کمرم درد میکنه؟

بهتر است به جای جستجو برای درمان کمر درد ناشی از برداشتن چیز سنگین، پوزیشن صحیح برداشتن وسایل سنگین را آموزش ببینید. عدم رعایت پوزیشن صحیح در زمان بلندکردن اشیا، می‌تواند منجر به فشار زیاد بر عضلات کمر شود و در صورت اعمال فشار بیش از حد بر روی یک عضله، ممکن است آسیب ایجاد شود. این فشار بیش از حد می‌تواند منجر به پارگی‌های جزئی در عضله شود که به عنوان کشیدگی عضلانی شناخته شده است و یکی از عوارض شایع آسیب‌دیدگی کمر به شمار می‌رود.

کمردرد در اثر بلندکردن جسم سنگین یا همان آسیب‌دیدگی کمر در این نوع می‌تواند بسیار دردناک باشد. اگر در این وضعیت هستید حتما در حرکت دادن مناطق آسیب‌دیده و اطراف آن را مشکل خواهید داشت. زمانی که یک عضله کمر متورم می‌شود، حتی نفس کشیدن معمولی نیز ممکن است دردناک باشد. کشیدگی عضله کمر به طور معمول بهبود پیدا می‌کند. اما ممکن است زمان زیادی (چند هفته یا چند ماه) برای بهبود و قرار گرفتن در وضعیت نرمال طول بکشد.

عوارض برداشتن جسم سنگین برای کمر

عوارض برداشتن جسم سنگین برای کمر|مجله طبی

حمل جسم سنگین در صورتی که بدن آمادگی جسمانی لازم برای انجام آن را نداشته باشد، اسیب‌های مختلفی را به همراه دارد. این آسیب‌ها از فشار زیاد به مفاصل زانو و لگن و شانه تا دیسک‌های ستون فقرات و حتی اندام‌های داخلی متغیر هستند. اما رایج‌ترین عوارض برداشتن ججسم سنگین، فشار و ساییدگی مفصل زانو، فاصله بین دیسک‌ها و آرتروز در این ناحیه است. از دیگر عوارض برداشتن جسم سنگین می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • پارگی یا کشیدگی تاندون
 • پارگی، کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر و عضلات
 • دررفتگی شانه
 • گرفتگی شانه
 • پیچ خوردگی مچ پا یا زانو
 • ساییدگی مفصل زانو یا دیسک‌ها

در ادامه بیشتر با عوارض برداشتن جسم سنگین در زنان، که آناتومی حساس‌تری دارند آشنا خواهیم شد.

عوارض برداشتن جسم سنگین در زنان

عدم توجه به درمان کمر درد ناشی از برداشتن اجسام سنگین، باعث می‌شود تا عوارض بدی را تجربه کنیم. صدمات دیسک یکی از مهم‌ترین این عوارض است. دیسک‌های بین هر دو مهره در ستون فقرات عملکردی مشابه بالشتک یا کوسن بین مهره‌ها (استخوان‌ها) دارند. این دیسک‌ها از حلقه‌های فیبری تشکیل شده‌اند که در صورت آسیب‌دیدگی می‌توانند برآمده شده، باز یا حتی پاره شوند. آسیب‌دیدگی دیسک در قسمت پایینی کمر می‌تواند به درد شدید منجر شود و حتی به سمت باسن و پا هم انتشار پیدا کند. در کنار این مورد، عوارض دیگری که بانوان با آنها درگیر خواهد شد عبارت‌اند از:

افتادگی واژن

یکی از عواملی که می‌تواند منجر به افتادگی واژن شود، جابه‌جا کردن اشیا سنگین است. اگر فردی نیاز به جابه‌جایی چنین اشیایی دارد، بهتر است از کمک شخص دیگری استفاده کند تا فشار زیادی بر روی عضلات کف لگن وارد نشود. زیرا فشار بر روی این عضلات می‌تواند باعث افتادگی واژن شود.

سقط جنین یا وزن پایین کودک هنگام تولد

هنگام بارداری، رباط‌های شما شل شده و مفصل‌هایتان پایداری کمتری خواهند داشت. تحقیقات نشان می‌دهند که برداشتن مرتب اشیا سنگین (به ‌عنوان مثال در شغل‌هایی که نیازمند فعالیت‌های فیزیکی هستند)، ممکن است خطر سقط جنین یا وزن کمتر کودک هنگام تولد را افزایش دهد.

درمان خانگی کمر درد ناشی از برداشتن چیز سنگین

درمان خانگی کمر درد ناشی از برداشتن چیز سنگین با ورزش|مجله طبی

اگر کمردرد بعد از بلندکردن جسم سنگین زیاد نیست و هنوز می‌توانید کارهای روزمره خود را به آرامی انجام دهید، احتمالا با پیروی از روش‌های خانگی بتوانید این درد را درمان کنید. ترکیب درمانی گرما و سرما اولین پیشنهاد ما در این وضعیت است. وسیله گرمایشی که استفاده می‌کنید می‌تواند خشک یا مرطوب باشد. منبع گرمای خشک شما می‌تواند کمربند پلاتینر باشد که در اکثر فروشگاه‌ها یا داروخانه‌ها در دسترس قرار دارد. منابع گرمای مرطوب نیز شامل حمام گرم و یا حوله خیس شده در آب گرم می‌شوند. برای اطلاع از کمربند پلاتینر چیست به این مطلب مراجعه کنید.

استفاده از وان گرم می‌تواند روشی مناسب برای اعمال گرما به صورت هم‌زمان در تمام قسمت‌های بدن باشد. به خصوص اگر در چندین مفصل خود احساس درد دارید. ضمن اینکه کمپرس سرد برای درمان کمر درد ناشی از برداشتن چیز سنگین هم می‌تواند درد و تورم را کاهش دهد. سرمادرمانی همچنین می‌تواند اعصاب آسیب‌دیده را بی‌حس کند و تمرکز ذهن را از منبع درد منحرف نماید.

اما استفاده بیش از حد از یخ ممکن است منجر به سفتی عضلات شود. خوب است فقط برای 24 تا 48 ساعت اول پس از شروع درد، از سرمادرمانی استفاده کنید. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پوست، بسته‌های سرد را بیش از 15 تا 20 دقیقه پشت سر هم روی بدن خود قرار ندهید و همیشه یک حوله بین پوست و بسته سرد بگذارید.

ورزش برای درمان کمر درد ناشی از برداشتن چیز سنگین

برای حرکت دادن عضلات خوب است که به آرامی ورزش کنید. پیشنهاد می‌کنیم پیاده روی کوتاه، ایروبیک در آب، ایروبیک در خانه، یوگا، شنا یا سایر فعالیت‌های ساده را انتخاب کنید که به کاهش کمردرد کمک می‌کنند. یک فرد می‌تواند شروع یک برنامه ورزشی روزانه را در نظر بگیرد که معمولا با تمرینات قدرتی و کششی همراه است. این کار برای کمک به انعطاف‌پذیری و قوی نگه داشتن عضلات او بسیار مناسب است. ورزش منظم از بروز اپیزودهای کمردرد در آینده جلوگیری می‌کند. زیرا مانع از سفت شدن عضلات می‌شود.

ماساژ برای درمان کمر درد ناشی از برداشتن چیز سنگین

ماساژ هم ممکن است فواید کوتاه مدتی برای درمان کمردرد ارائه دهد. البته این روش تنها زمانی توصیه می‌شود که شما کمردرد شدید نداشته باشید. ماساژ آهسته می‌تواند شامل تکنیک‌های ورز دادن نواحی کمر، لرزش یا ضربه زدن‌های آرام باشد.

ممکن است افراد از ماساژ همراه با درمان‌های دیگر (مانند طب سوزنی) استفاده کنند. به هر حال، در هنگام استفاده از ماساژ خطرات یا عوارض جانبی کمی وجود دارد. البته در صورت تجربه موارد زیر، فرد حتی برای درمان کمر درد ناشی از برداشتن چیز سنگین هم نباید ماساژ دریافت کند:

 • عفونت پوست یا التهاب شدید
 • سوختگی
 • هر شکستگی بهبود نیافته
 • تومور فعال
 • ترومبوز سیاهرگی عمقی

برای درمان کمر درد ناشی از برداشتن چیز سنگین چیکار کنیم؟

اگر روش‌های پیشنهاد شده برای درمان کمردرد ناشی از برداشتن چیز سنگین در خانه چاره‌ساز نبودند، می‌توانید از مراقبت کایروپراکتیک استفاده کنید. کایروپراکتیک یکی از زیرمجموعه‌های فیزیوتراپی است و افراد فعال در این زمینه، به طور معمول مدرک پزشکی ندارند. البته در دوره‌های خاص و معتبر شرکت کرده و برای ارائه خدمات مربوطه آمادگی لازم را دارند.

ضمنا بسته به نوع و علت دردی که تجزیه می‌کنید، پزشک متخصص داروهای بی‌حس‌کننده یا استروئیدها را هم پیشنهاد خواهد کرد. این موارد مستقیما به کمر یا ستون فقرات و حتی گردن شما تزریق می‌شوند.

جمع بندی درمان کمر درد ناشی از برداشتن چیز سنگین

در مجموع، افرادی که با کمردرد شدید بعد از بلندکردن وسایل سنگین مواجه می‌شوند، باید به یک متخصص مراجعه کنند. البته استفاده از روش‌های درمان خانگی هم می‌تواند به کاهش کمردرد کمک کند. به عنوان مثال، استفاده از کیسه یخ یا گرم می‌تواند به تسکین درد کمک کند. اما این موارد در شرایطی پیشنهاد می‌شوند که درد شما آزاردهنده نباشد.

سؤالات متداول در مورد درمان کمر درد ناشی از برداشتن چیز سنگین

1. آیا تغییر کفش می‌تواند برای کنترل کمردرد مفید باشد؟

بله. اگر بعد از بلندکردن یک شی سنگین دچار کمردرد شدید، بهتر است تا مدتی از کفش‌های نرم با پاشنه کوتاه استفاده کنید.

2. طب سوزنی برای کاهش درد کمر مناسب است؟

اگر کمردرد شما خیلی شدید نیست، این روش هم می‌تواند مؤثر باشد.

3. بهترین دارو برای کنترل کمردرد چیست؟

داروهای ضددرد عصبی، داروهای ضدالتهاب تجویزی و شل‌کننده‌های عضلانی برای درمان کمر درد ناشی از برداشتن چیز سنگین مناسب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *