وبلاگ, زانو

7 علت درد زانو در جوانی؛بررسی علت زانو درد در جوانی

درد زانو در جوانی علل بسیار زیادی دارد|مجله طبی

معمولا چنین تصور می‌شود که زانو درد عارضه‌ای مربوط به افراد مسن است. اما متاسفانه جوانان زیادی دچار این عارضه می‌شوند. با اینکه ممکن است نشانه‌ها مشابه باشد، اما علت‌ها متفاوت است. معمولا علت درد زانو در جوانی بروز آسیب‌های ناگهانی و تصادف و ضربه در این ناحیه است. البته جوانان نیز مانند افراد مسن به بیماری‌های مفصلی، ارثی و استخوانی نیز دچار می‌شوند. با ما همراه باشید تا در مورد علت درد زانو در جوانی با شما صحبت کنیم.

علت زانو درد در جوانی چیست؟

علت درد پا از زانو به پایین در جوانی|مجله طبی

یک علت درد پا از زانو به پایین در جوانی، مربوط به آسیب‌های ناشی از فعالیت بیش از حد می‌شود. هنگامی ‌که عضلات، رباط‌ها یا تاندون‌ها بیش از حد کار می‌کنند، ممکن است دچار سفتی شوند. دو نوع آسیب ناشی از فعالیت بیش از حد، تاندونیت و بورسیت است که در نتیجه فعالیت شدید به وجود می‌آید. معمولا زمانی که فرد سعی می‌کند در مدت زمان کوتاهی فعالیت زیادی داشته باشد دچار این آسیب‌ها می‌شود.

با این حال این دو مورد تنها علت زانو درد در جوانی نیست. معمولا در جوانی با زانو بند طبی می‌توان درد زانو را تسکین داد. علاوه بر این، ورزش از جمله بهترین راه درمان زانو درد در جوانی به شمار می‌رود. باید اشاره کنیم که ورزش برای درمان درد پشت زانو و دیگر آسیب‌های این ناحیه بسیار مناسب است.

سندرم پاتلوفمورال

سندرم پاتلوفمورال یکی دیگر از علل شایع زانو درد در جوانان است. این سندروم زمانی رخ می‌دهد که عضلات حمایت کننده مفصل زانو دچار عدم تعادل باشند. این عضلات همان عضلاتی هستند که کمک می‌کنند زانو به خوبی حرکتی کند. یکی از اینها عضلات ران است. وقتی عضلات ران ضعیف باشند، عضلات یا تاندون‌های اطراف زانو سفت می‌شوند و عملکرد زانو را با مشکل مواجه می‌کنند. این مشکل با گذشت زمان، باعث ایجاد فشار بر مفصل زانو می‌شود.

در نتیجه این نواحی ممکن است دچار سوزش و التهاب شده و بعدها درد به کاسه زانو و جلوی زانو نیز برسد. افراد مبتلا به این عارضه، هنگام چمباتمه زدن یا بالا رفتن از پله‌ها، در ناحیه زانو احساس درد یا سفتی را تجربه می‌کنند. حتی برخی از افراد ممکن است احساس ساییدگی در داخل زانو داشته باشند.

آرتروز

آرتروز که با عنوان آرتریت هم شناخته می‌شود یکی دیگر از علت‌های درد زانو در جوانی است. این عارضه در ورزشکارانی که به طور اصولی فعالیت نمی‌کنند و نیز در افرادی که اضافه وزن دارند شایع‌تر است. آرتروز در جوانان در اوایل 20 سالگی رخ می‌دهد. این عارضه زمانی ایجاد می‌شود که لایه محافظ غضروف مفصل زانو ساییده شود. برخی از ورزشکاران، به ویژه آنهایی که فعالیت‌های پرشی یا پرتابی انجام می‌دهند، بیش از دیگران مستعد ابتلا به آرتروز هستند.

آسیب‌ رسیدن مکرر به زانو نیز ممکن است به غضروف زانو آسیب برساند و شما را در برابر عارضه دردناک آرتروز آسیب پذیرتر کند. چاقی هم نقش مهمی در آرتروز دارد. زیرا وزن بالای فرد، بر زانوها فشار زیادی وارد کرده و غضروف زانو را ضعیف می‌کند. در نتیجه باعث از بین رفتن آن می‌شود.

درد زانو در جوانی نشانه چیست؟

از آنجا که علت اصلی زانو درد در جوانان سندروم پاتلوفمورال و آرتروز است پس می‌توان گفت زانو درد در جوانی نشانه یکی از این دو عارضه است. سندروم پاتلوفمورال بیشتر اوقات، زمانی اتفاق می‌افتد که یک مجموعه از عضلات، سخت‌تر از دیگران کار می‌کنند. مثلا اگر بیش از حد از عضلات حمایت کننده زانو کار بکشید ممکن است دچار این سندروم شوید. فعالیت بیش از حد حتی می‌تواند منجر به آرتروز شود. البته علت شایع‌تر آرتروز چاقی است. پس با جلوگیری از افزایش وزن خطر ابتلا به آرتروز را کاهش دهید.

علت زانو درد شدید در جوانی

درد زانو در جوانی نشانه چیست|مجله طبی

گاهی اوقات زانو درد به قدری شدید است که تحمل آن برای بیمار دشوار خواهد بود. علت‌های مختلفی برای زانو درد شدید در جوانی وجود دارد.

فعالیت‌های بدنی شدید و فشار شدید به زانوها

انجام ورزش‌های پرتحرک مانند بسکتبال، فوتبال، تنیس و دویدن ممکن است به مفصل زانو آسیب برساند. فعالیت‌هایی که شامل توقف ناگهانی، چرخش یا پریدن می‌شود، فشار مکرری بر ساختار زانو وارد می‌کند و خطر آسیب رسیدن را افزایش می‌دهد. ورزشکاران ممکن است به دلیل شکستگی‌های ناشی از ضربه‌های مکرر، زانو درد را تجربه کنند. اما باید اشاره کنیم که در اغلب موارد انجام تمرینات اصلاحی و ورزش برای درمان درد پشت زانو مناسب است.

حرکات تکراری و آسیب به مفاصل

حرکات یا فعالیت‌های مکرر شامل خم شدن، زانو زدن یا چمباتمه زدن می‌تواند عضلات، تاندون‌ها و رباط‌های اطراف مفصل زانو را تحت فشار قرار دهد. فشار مداوم بر روی زانو ناشی از فعالیت‌هایی مانند زانو زدن در حین باغبانی یا بلند کردن اجسام سنگین می‌تواند منجر به درد زانو در جوانی شود.

آسیب‌های رباطی در اثر چرخش ناگهانی یا ضربه مستقیم

یکی از آسیب‌های مربوط به ناحیه رباط پا، پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL) است. این عارضه اغلب در حین ورزش یا فعالیت‌هایی که شامل تغییرات ناگهانی در جهت، حرکات پیچشی یا ضربه مستقیم به زانو است، رخ می‌دهد. پارگی ACL ممکن است جزئی یا شدید باشد. در صورت شدید بودن نیاز به جراحی دارد. نشانه‌های این عارضه، شروع ناگهانی درد شدید، تورم، بی ثباتی و مشکل در تحمل وزن روی زانوی آسیب دیده است.

نوع دیگری از آسیب‌های رباطی، آسیب‌های رباط جانبی داخلی (MCL) است که معمولاً در اثر ضربه‌های مستقیم به سمت بیرونی زانو یا اعمال نیروی بیش از حد به سمت داخل مفصل زانو ایجاد می‌شود. ورزش سنگین، زمین خوردن یا حرکات پیچشی می‌تواند منجر به رگ به رگ شدن یا پارگی MCL شود. نشانه‌های این عارضه شامل درد، تورم، حساسیت در قسمت داخلی زانو، بی ثباتی یا مشکل در تحمل وزن است.

درد کشکک یا کاسه زانو (درد در جلوی کاسه زانو)

اگر کشکک زانو مشکلی نداشته باشد، زمانی که پای خود را دراز می‌کنید، باید مستقیماً به سمت بالا و پایین سر بخورد. اما گاهی اوقات کاسه زانو کمی ‌از مسیر اصلی خود خارج می‌شود و به استخوان و غضروف اطراف ساییده خواهد شد. این مشکل می‌تواند منجر به درد زانو در جوانی و تورم در جلوی زانو و پشت کاسه زانو شود. در این حالت حتی ممکن است صدای تق تق زانوی خود را بشنوید.

پارگی مینیسک و زانو درد در جوانی

منیسک یک تکه غضروف هلالی شکل است که به عنوان بالشتک برای زانو عمل می‌کند. شما دو منیسک در هر زانو دارید. هنگامی‌ که منیسک شکسته می‌شود، قطعات پاره شده می‌توانند باعث تحریک شوند و درد و تورم در سمت داخلی (مدیانی) یا خارجی (جانبی) زانو را ایجاد کنند.

علت زانو درد در زنان جوان

معمولا زنان بیش از مردان دچار زانو درد می‌شوند. یکی از علت‌های این امر، شکل بدن زنان است. زنان تمایل دارند باسن پهن‌تری داشته باشند. زمانی که استخوان‌های ران آن‌ها از لگن تا زانو به سمت داخل خمیده می‌شوند، این هم‌ترازی می‌تواند فشار بیشتری را روی مفاصل زانو ایجاد کند. از طرفی دیگر زنانم به دلیل تغییرات هورمونی شدید در دروان بارداری، دچار آسیب‌های مفصلی می‌شوند.

زیرا رد زمان بارداری بدن برای آمادگی لازم جهت زایمان و تغییر وزن مادر، میزان زیادی هورمون تولید می‌کند که منجر به شل شدن مفاصل می‌شود. در صورتی که یمزان این هورمون‌ها زیاد باشد یا بارداری پشت سرهم باشد، آسیب مفصلی زیادی در بدن مادر ایجاد خواهد شد.

علت ساییدگی زانو در جوانی

علت زانو درد در زنان جوان و مردان جوان|مجله طبی

یکی از علت‌های ساییدگی زانو در جوانی همان سندرم پاتلوفمورال است که منجر به احساس درد در زمان چمباته زدن یا بالا رفتن از پله می‌شود. علت بعدی آرتروز است. افرادی که ورزش پرشی یا پرتابی انجام می‌دهند و طبق اصول استانداردی که وجود دارد و مربی به آنها گوشزد می‌کند عمل نمی‌کنند، بیش از دیگران دچار آرتروز می‌شوند. افراد چاق نیز مستعد آرتروز و به دنبال آن ساییدگی زانو در جوانی هستند. زیرا وزن بالا منجر به ایجاد فشار بر غضروف زانو و ساییده شدن آن خواهد شد. در مجله طبی می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد زانو درد به دست آورید.

بهترین راه درمان درد زانو در جوانی

زانو درد در بیماران جوان اغلب با موارد زیر درمان می‌شود:

 • استراحت كردن
 • پرهیز از انجام فعالیت‌های بدنی شدید یا محدود کردن این دسته از فعالیت‌ها
 • استفاده از کمپرس یخ یا آب گرم
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی
 • فیزیوتراپی/ تمرینات کششی برای تقویت تعادل بین فعالیت عضلات حمایت کننده زانو
 • استفاده از تجهیزات فیزیوتراپی خانگی مانند زانوبند زاپیامکس المانی اصل
 • توجه به علائم اولیه درد برای جلوگیری از شدت پیدا کردن آنها

اگر دچار درد زانو در جوانی هستید، مراقبت‌های لازم را انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید و از آسیب دائمی به ‌مفاصل خود جلوگیری کنید. بسته به علائم و شدت زانو دردی که دارید، ممکن است موارد زیر برای شما مفید باشد:

 • کفشی بپوشید که برای ورزش یا فعالیت خاص شما طراحی شده است.
 • قبل از هر فعالیتی به طور کامل بدن خود را گرم کنید.
 • برای تقویت و انعطاف پذیر نگه داشتن ماهیچه‌های زانو به یک برنامه تمرینی منظم پایبند باشید.
 • از انجام فعالیت‌هایی که باعث درد در زانو می‌شود خودداری کنید.

اگرچه درد زانو در جوانان معمولاً با انجام اقداماتی که ذکر شد قابل درمان است، شما پیشنهاد می‌شود به پزشک هم مراجعه کنید. زیرا تاخیر در درمان پزشکی ممکن است خطر ابتلا به آرتروز و سایر مشکلات جدی را افزایش دهد.

سوالات متداول در مورد درد زانو در جوانی

علت اصلی درد زانو در جوانی چیست؟

علت اصلی زانو درد در جوانی فعالیت‌های شدید بدنی است. این فعالیت‌ها ممکن است مربوط به ورزش‌ کردن یا شغل شما باشد. چاقی نیز تاثیر زیادی بر زانو درد دارد.

درمان درد زانو در جوانی چیست؟

معمولا با استراحت، کاهش وزن، استفاده از کفش مناسب هنگام راه رفتن و ورزش کردن و مواردی شبیه این می‌توان درد زانو در جوانی را درمان کرد. اما همچنان مراجعه به پزشک نیز توصیه می‌شود.

علت ساییدگی زانو چیست؟

یکی از علت‌های شایع ساییدگی زانو، آرتروز است که اغلب در نتیجه فعالیت‌های شدید بدنی و آرتروز در ناحیه زانو اتفاق می‌افتد. ساییدگی زانو منجر به درد زانو در جوانی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *