وبلاگ, کمر

ارتباط سلکوکسیب و کمر درد؛ میزان تاثیر و روش صحیح مصرف

سلکوکسیب و کمردرد

معمولا نام‌های سلکوکسیب و کمر درد زیاد با هم شنیده می‌شوند به‌طوری‌که بیشتر افراد این دارو را به‌عنوان مسکن تسکین‌دهنده کمر درد می‌شناسند. با این حال همچنان افراد زیادی وجود دارند که نسبت به تاثیر قطعی سلکوکسیب بر درمان دردهای کمر، خصوصا دردهای ناشی از آرتریت شک دارند. می‌توان گفت این دارو نه تنها یک مسکن موثر در تسکین دردهای ناحیه کمراست بلکه در بیشتر مواقع از آن برای درمان و بهبود بسیاری از دردهای مفصلی و التهابات ایجاد شده در بدن استفاده می‌کنند. تاثیر موثر سلکوکسیب به نحوه مصرف آن بستگی دارد که بهترین شخصی که می‌تواند شما را در این امر یاری کند پزشک متخصص است. از آن‌جا که مصرف خودسرانه این دارو عوارض جانبی به‌دنبال دارد و حتی می‌تواند تداخلات دارویی ایجاد کند در این مقاله از، مجله طبی سعی داریم شما را بیشتر با سلکوکسیب، نحوه استفاده صحیح آن و احتیاط‌های لازم در زمان مصرف آشنا کنیم.

چرا سلکوکسیب تجویز می شود؟

قرص سلکوکسیب، راهی برای کاهش درد کمر

برای بیشتر مردم نام سلکوکسیب و کمر درد همراه با هم معنا پیدا می‌کند که البته دلیل آن رایج و متداول بودن تجویز این دارو برای درمان دردهای ناحیه کمر توسط پزشک خصوصا برای نوجوانان است. با این حال سلکوکسیب فقط برای درمان کمردرد کاربرد ندارد بلکه از این دارو در درمان انواع دردهای ایجاد شده در بدن، بهبود هرگونه حساسیت، درمان تورم و خشک‌شدگی‌های ناحیه مفصل که معمولا به‌علت آرتروز ایجاد می‌شوند و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود. به‌علاوه سلکوکسیب به‌عنوان یک داروی محبوب برای کاهش و درمان دردهای ناشی از قائدگی و همچنین دردهای کوتاه‌مدتی که پس از هرگونه عمل جراحی و دندان‌پزشکی ممکن است فرد را درگیر کند، شناخته می‌شود.

تاثیر سلکوکسیب بر کمردرد

درصورتی‌که چندین مقاله در رابطه با روش‌های درمانی کمردرد با دارو و قرص خوانده باشید به احتمال زیاد نام سلکوکسیب و کمر درد را در کنار هم زیاد شنیده‌اید. به‌طور معمول پزشکان سلکوکسیب را به‌عنوان یک مسکن برای بیمارانی که از درد کمر خود شکایت دارند تجویز می‌کنند. این دارو یک مسکن شناخته شده است که بدون نسخه پزشک هم قابل تهیه است. البته فروش بدون نسخه آن نباید شما را ترغیب به استفاده مداوم و بیش‌از‌حد از این دارو بکند. باوجود اینکه سلکوکسیب یک مسکن ضعیف است اما درصورت مصرف اشتباه و یا در شرایطی که بیمار به آن حساسیت داشته باشد، می‌تواند عوارض خطرناکی برای افراد ایجاد کند؛ این مورد خصوصا برای افرادی که به میزان زیاد و در دوزهای بالا از آن استفاده می‌کنند بیشتر مشاهده می‌شود.

در بیشتر موارد خصوصا اگر درد کمر ناشی از آرتریت در مراحل اولیه باشد و مشکل و خطر دیگری در میان نباشد؛ مصرف قرص‌های سلکوکسیب کاملا موثر است. با این حال درصورتی‌که تحت هر شرایطی درد شما تا مدت زیادی تسکین پیدا نکرد لازم است حتما این مسئله را به پزشک خود گزارش دهید تا پس از انجام معاینات و بررسی‌های لازم، در صورت لزوم در میزان دوز مصرفی شما تغییر ایجاد کند. حتی شاید پزشک لازم بداند داروی شما را تغییر دهد. در مواردی قرص سلکوکسیب برای درمان درد زانو نیز توسط پزشک تجویز می‌شود. اغلب این قرص در تسکین درد های شدید، جوابگو نیست. از این رو پزشک در مرحله بعدی زانوبند زاپیامکس را توصیه می‌کند. زاپیامکس یک زانوبند برقی است که با تکنولوژی UIC آلمان کار می‌کند. این زانوبند آلمانی از طریق نمایندگی زانوبند زاپیامکس به راحتی قابل تهیه است.

نحوه مصرف سلکوکسیب به چه صورت است؟

درمان کمر درد با قرص سلکوکسیب

حالا که متوجه رابطه بین داروی موثر سلکوکسیب و کمر درد شده‌اید به احتمال زیاد دوست دارید بدانید نحوه مصرف سلکوکسیب به چه صورت باید باشد تا شما بتوانید اثرات مثبت آن را در فرایند درمان بیماری خود مشاهده کنید. داروی سلکوکسیب به‌طور معمول به‌صورت کپسول‌های خوراکی تولید و به بازار عرضه می‌شود. دوز معمول استفاده از این دارو استفاده یک یا ۲ عدد کپسول در طول روز است.

به‌طور کلی درصورتی‌که دوز مصرفی مورد نیاز شما در طول روز ۲۰۰ میلی‌گرم یا کمتر از آن باشد شما آزاد خواهید بود که آن را به انتخاب خودتان همزمان با صرف غذا یا بدون غذا مصرف کنید اما درصورتی‌که لازم است روزانه بیش از ۲۰۰ میلی‌گرم از این کپسول را مصرف کنید لازم است که حتما آن را به همراه غذا بخورید. درصورتی‌که به هر دلیلی شک دارید که چگونه این کپسول را بخورید، حتما از یک پزشک متخصص یا داروساز بپرسید. از آن‌جا که مهم است این کپسول طی روزهای متوالی به‌طور مرتب مصرف شود تا بتواند تاثیر مثبت خود را در درمان بیماری نشان دهد بهتر است برای فراموش نکردن، مصرف دارو سلکوکسیب را حتما در یک زمان خاص در روز مصرف کنید. فراموش نکنید که تحت هر شرایطی لازم است حتما دستورالعمل توصیه شده روی برچسب دارو را با دقت بخوانید. فراموش نکنید که باید طبق توصیه پزشک دارو را مصرف کنید و به‌هیچ‌عنوان اجازه ندارید به‌صورت خودسرانه دوز مصرفی خود را کم یا زیاد کنید.

عوارض سلکوکسیب

با وجود متداول بود‌ن مصرف این دارو و تاثیر ثابت شد‌ه سلکوکسیب و کمر درد بر یکدیگر، ممکن است مصرف آن در برخی افراد عوارض جانبی ناخواسته‌ای ایجاد کند. باید مراقب باشید درصورت مشاهده هریک از این علائم خصوصا آن مواردی که مدت‌زمان زیادی شما را به خود درگیر کرده و خود به خود از بین نمی‌رود هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید. برخی عوارض سلکوکسیب باوجود اینکه ممکن است شرایط زندگی شما را مختل کنند، آنقدر خطرناک نیستند که بخواهند زندگی شما را تهدید کنند. این موارد عبارت هستند از:

 • احساس گاز یا نفخ شدید معده به‌صورت طولانی مدت
 • احساس گلو درد
 • حالات و علائم سرماخوردگی
 • احساس یبوست طولانی
 • سرگیجه مداوم

برخی از عوارض این قرص نیز خطرناک هستند. با تاکید فراوان توصیه می‌شود درصورتی‌که با هریک از علائمی که در ادامه گفتـه می‌شود مواجه شدید بدون اتلاف وقت مصرف داروی خود را قطع کرد‌ه و خیلی سریع به اورژانس مراجعه کنید. به دلیل عوارض ناشی از داروهای خوراکی، اغلب بیماران ترجیح می‌دهند که از روش‌های درمانی کم خطرتر یا بدون عوارض مانند کمربند پلاتینر استفاده کنند. اما کمربند پلاتینر چیست؟ در جواب به این سوال باید گفت که پلاتینر محصولی از کشور آلمان است که با تکنولوزی پیشرفته خود به نام uic به راحتی درد و ناراحتی کمر را از بین خواهد برد.

عوارض خطرناک قرص سلکوکسیب چیست؟

این موارد با مصرف نادرست قرص سلکوکسیب ایجاد می‌شوند:

 • افزایش وزن و چاقی بسیار زیاد بدون دلیل
 • مواجه‌شدن با مشکلات تنفسی و تنگی نفس
 • مشاهده هرگونه تورم در ناحیه شکم، پاها و حتی مچ و ساق پا
 • اسهال شدید که فعالیت‌ها و زندگی شما را مختل کند
 • حالت تهوع شدید و طولانی مدت که رفع نمی‌شود
 • خستگی مفرط
 • مشاهده هرگونه کبودی یا خونریزی غیرمعمول در هر قسمت بدن که قبلا مشاهده نشده است
 • خارش شدید و غیرقابل تحمل
 • کمبود انرژی و احساس ضعف زیاد
 • مشاهده زردشدن غیرطبیعی پوست و چشم‌ها
 • بروز علائمی مشابه بیماری آنفولانزا
 • ایجاد تاول‌های غیرعادی برروی پوست نواحی مختلف بدن
 • تب‌کردن بی‌دلیل
 • کهیرزدن زیاد
 • ورم کردن صورت، زبان، گلو، لب و حتی چشم و دست‌ها
 • گرفتگی صدا
 • مشکل در بلعیدن غذا
 • افزایش غیرطبیعی ضربان قلب
 • کدربودن رنگ ادرار

البته بجز مواردی که نام برد‌ه شد سلکوکسیب می‌تواند عوارض دیگری نیز ایجاد کند. در هر حال نکته‌ای که شما باید مورد توجه قرار دهید این است که به هیچ وجه بی‌توجه از کنار این موارد عبور نکنید و در صورت مواجه‌شدن با هرکدام از آن‌ها از پزشک کمک بخواهید.

اقدامات احتیاطی که در زمان مصرف سلکوکسیب باید رعایت کنید

استفاده از سلکوکسیب و کمر درد |مجله طبی

درصورتی‌که برای مشکل کمردرد خود به پزشک مراجعه کنید به احتمال زیاد پزشک برای کمک به کاهش و تسکین دردهای ناحیه کمر شما در مراحل ابتدایی برای شما دارو و قرص مسکن تجویز میکند. از آنجا که سلکوکسیب و کمردرد رابطه موثری با یکدیگر دارند به احتمال زیاد یکی از داروهای تجویزی پزشک برای شما سلکوکسیب خواهد بود. در چنین شرایطی یکسری موارد احتیاطی مهم و ضروری وجود دارد که لازم برای سلامت ماندن خود و موثر بودن روش درمانتان حتما رعایت کنید. این موارد عبارت هستند از:

 1. درصورتی‌که متوجه هستید هرگونه حساسیتی به این دارو و یا داروهای دیگری همچون آسپرین، ناپروکسن، ایبوبروفن و سایر مواردی از این قبیل دارید، حتما شرایط خود را به پزشک اطلاع دهید تا یک دارو یا روش درمانی جایگزین به شما پیشنهاد کند.
 2. حتما به پزشک خود اطلاع دهید که در حال حاضر چه داروهای دیگری مصرف می‌کنید. این داروها می‌توانند هرچیزی باشند. از داروهای تجویزی و نسخه‌ای که از پزشک دیگری گرفته‌اید تا داروهایی که به‌صورت خودسرانه مصرف می‌کنید مثل انواع مسکن‌ها، ویتامین‌ها مکمل‌های غذایی و حتی محصولات گیاهی و طبیعی که به‌عنوان دارو کاربرد دارند.
 3. پس از مشاهده برچسب دارو، درصورتی‌که متوجه شدید هریک از شرایطی که در بخش هشدار دارو نوشته شد‌ه را دارا هستید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 4. زنان باردار یا شیرده لازم است حتما پزشک را در جریان وضعیت خود قرار دهند.
 5. حتی درصورتی‌که به تازگی جراحی‌های ساده‌ای مثل جراحی دندانپزشکی انجام داده‌اید لازم است پزشک از وضعیت بدنی و داروهای مصرفی شما آگاه باشد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی ارتباط بین داروی سلکوکسیب و کمردرد پرداختیم. سلکوکسیب که یک مسکن ضدالتهاب غیراستروئیدی است به‌صورت کپسول تولید و مصرف می‌شود. این دارو تاثیر مثبتی بر درمان انواع دردها و مشکلات مختلف بدن دارد به‌طوری که علاوه‌بر تسکین دردهای کمر، جهت درمان التهابات مفاصل نیز از آن استفاده می‌شود. باوجود اینکه سلکوکسیب به‌عنوان یک مسکن ساده شناخته می‌شود. این دارو به‌راحتی و حتی بدون نسخه پزشک در دسترس همه قرار می‌گیرد اما نمی‌توان گفت که آن یک داروی بی‌خطر است. برعکس، استفاده نادرست از سلکوکسیب می‌تواند عوارض و خطرات جدی به‌دنبال داشته باشد که در مواردی زندگی شخص را تهدید می‌کند. در نتیجه توصیه می‌شود همیشه قبل از مصرف آن با یک پزشک متخصص مشورت کنید. همچنین تمامی شرایط حال حاضر خود را برای او توضیح دهید تا بتواند شما را در نحوه صحیح مصرف دارو راهنمایی کند.

سوالات متداول در مورد ارتباط سلکوکسیب و کمر درد

1. در زمان مصرف سلکوکسیب چه دستورات غذایی خاصی باید رعایت شود؟

درصورتی‌که پزشک ممنوعیت غذایی خاصی برای شما تعیین نکرده باشد، شما آزاد هستید رژیم غذایی عادی خودتان را ادامه دهید.

2. درصورتی‌که یک نوبت از مصرف قرص را فراموش کردید چه باید بکنید؟

بهتر است بلافاصله پس از یادآوری قرص را مصرف کنید، اما اگر زمان به‌قدری گذشته که به نوبت مصرف بعدی نزدیک شده‌اید فقط میزان تعیین شده برای نوبت بعد را مصرف کنید و دوز را افزایش ندهید.

3. چه داروهایی با سلکوکسیب تداخل دارویی ایجاد می‌کنند؟

داروی زیادی وجود دارند که در صورت مصرف همزمان با سلکوکسیب مشکل ایجاد می‌کنند. داروهای ضدافسردگی، استروئیدی نمونه‌هایی از آن‌ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *