وبلاگ, کمر

نقش آمپول بتامتازون برای کمر درد؛ آشنایی با نحوه مصرف و اثرات

نقش آمپول بتامتازون برای کمر درد|مجله طبی

بتامتازون یک کورتیکواستروئید است و به کاهش تورم، قرمزی، خارش و واکنش‌های آلرژیک کمک می‌کند. این دارو برای درمان آسم، آلرژی، آرتریت، بیماری کرون و کولیت اولسراتیو و کاهش درد و التهاب استفاده می‌شود. همچنین برای سایر شرایط مانند اختلالات خونی و بیماری‌های غدد فوق کلیوی استفاده می‌شود. از آمپول بتامتازون برای کمر درد، دیسک و دیگر آسیب‌های عضلانی و مفصلی استفاده می‌شود.

در این مطلب از سایت مجله طبی به ارائه نکاتی در مورد آمپول بتامتازون برای درد کمر، درد سیاتیک و دیسک کمر پرداخته‌ایم و همچنین عوارض جانبی که تزریق آمپول بتامتازون برای کمر به همراه دارد را نیز ذکر کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

کدام استروئیدها برای کمردرد تجویز می‌شوند؟

استروئیدهای کمردرد شامل قرص‌های خوراکی و داروهای تزریقی است. یکی از رایج‌ترین استروئیدهای خوراکی پردنیزون (دلتازون) است که برای شرایطی از آسم گرفته تا اختلالات خودایمنی مختلف مانند لوپوس و مولتیپل اسکلروزیس مصرف می‌شود. سایر استروئیدهای خوراکی که گاهی برای کمردرد تجویز می‌شوند عبارتند از متیل پردنیزولون (مدرول) و دگزامتازون (ماکسیدکس، اوزوردکس، دکسپاک). نوع تزریقی دگزامتازون (Decadron) نیز برای درمان کمردرد استفاده می‌شود. سایر استروئیدهای تزریقی که معمولاً برای درمان کمردرد استفاده می‌شوند عبارتند از:

 • بتامتازون (Celestone Soluspan)
 • متیل پردنیزولون
 • تریامسینولون

انتخاب اینکه کدام استروئید برای کمردرد استفاده شود به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله واکنش قبلی بدن شما به یک استروئید خاص و ناحیه ستون فقراتب که باید تزریق روی آن انجام شود، در انتخاب استروئید تزریقی نقش دارد. باید اشاره کنیم که تنوع داروهای ضد التهابی بسیار زیاد است. به عنوان مثال قرص ناپروکسن برای کمر درد از جمله داروهایی است که برای اغلب بیماران تجویز می‌شود.

 بهترین آمپول برای کمردرد چیست؟

در این مطلب تمرکز خود را روی آمپول بتامتازون برای کمردرد قرار داده‌ایم. به همین دلیل در ادامه در مورد این آمپول بیشتر توضیح خواهیم داد. با مجله طبی همراه باشید.

آمپول بتامازون چیست؟

آمپول بتامتازون برای درد کمر|مجله طبی

سوسپانسیون تزریقی بتامتازون با نام تجاری داروی Celestone Soluspan در دسترس است. همچنین به عنوان یک داروی ژنریک موجود است. داروهای ژنریک معمولاً قیمت کمتری نسبت به نسخه برند اصلی خود دارند.  بتامتازون به شکل‌های موضعی از جمله کرم، ژل، لوسیون، پماد، اسپری و فوم نیز موجود است. بتامتازون یک کورتیکواستروئید است که برای تسکین التهاب در شرایط مختلف، از جمله  حالات آلرژیک، اختلالات پوستی، بیماری‌های گوارشی و اختلالات خونی استفاده می‌شود. به صورت خلاصه بتامتازون برای:

 • بتامتازون به عنوان عضوی از خانواده کورتیکواستروئیدها برای درمان چندین بیماری التهابی اندیکاسیون دارد.
 • بتامتازون برای تسکین علائم خارش و التهابی بیماری‌های پوستی پاسخگو به کورتیکواستروئید توصیه می‌شود.
 • بتامتازون می‌تواند به صورت موضعی همراه با ویتامین D مانند کلسیپوترین برای درمان پسوریازیس استفاده شود.
 • بتامتازون به عنوان یک سوسپانسیون تزریقی نیز موجود است و برای مدیریت طیف وسیعی از شرایط التهابی از جمله اختلالات غدد درون ریز، اختلالات گوارشی، و اختلالات روماتیسمی استفاده می‌شود.
 • آمپول بتامتازون با سرکوب ناقل های شیمایی التهابی در کاهش درد کمر، درد زانو، آرتریت روماتوئید و آرتروز نقش دارد.

امپول بتامتازون ال آ برای کمر درد

آمپول بتامتازون ال آ برای کمر درد با مهار آزاد‌سازی ناقل‌های شیمایی که سبب التهاب می‌شوند، علائم التهاب مانند تورم، درد و حساسیت را کاهش می‌دهد. مطالعات نشان داده‌اند که برای درمان طیف وسیعی از شرایط، از جمله اشکال مختلف آرتریت، بتامتازون دی پروپیونات با دوز 0. 5-9 میلی گرم از طریق راه‌های داخل وریدی، عضلانی یا خوراکی تجویز می‌شود. همچنین برای کاهش کمردرد و تسکین التهاب از آمپول بتامتازون ال آ استفاده می‌شود.

یک مطالعه در سال 2022 نشان داد که استروئیدها برای تسکین کوتاه مدت کمردرد و به تعویق انداختن جراحی موثرتر هستند، اما هنوز اطلاعات کافی برای نشان دادن مزایای طولانی مدت آنها وجود ندارد.  بهترین نتیجه تزریق استروئیدها مانند بتامتازون برای کمردرد زمانی است که تزریق در ترکیب با سایر درمان‌ها به کار می‌رود. برای مثال گرما و سرمادرمانی، فیزیوتراپی و درمان‌های مکمل مانند ماساژ یا طب سوزنی در کنار تزریق آمپول بتامتازون تاثیر مثبتی در کاهش درد و التهاب دارند.

آمپول بتامتازون برای درد کمر

آمپول بتامتازون برای کمر درد  به دلیل خاصیت ضدالتهابی و ضد درد آن توسط پزشک تجویز می‌شود.  کورتیکواستروئیدها به گیرنده گلوکوکورتیکوئید متصل می‌شوند و سیگنال‌های پیش التهابی را مهار می‌کنند و سیگنال‌های ضد التهابی را نیز منتشر می‌کنند. استروئیدها از جمله بتامتازون به دلیل خاصیتی که در مهار کردن سیگنال‌های پیش التهابی دارند، در بیماری‌های التهابی نقش ضد درد و ضد التهاب را ایفا می‌کنند. برای مثال در اختلالات دیسک مهره  مانند فتق دیسک، بیرون زدگی دیسک، تنگی کانال نخاعی و هر شرایطی که سبب التهاب مهره‌ها و مفاصل می‌شود، بتامتازون نقش سرکوب کننده ناقل های التهابی را دارد.

آمپول بتامتازون برای دیسک کمر

آمپول بتامتازون برای دیسک کمر|مجله طبی

آمپول بتامتازون برای کمر درد به دلیل خاصیت ضد التهابی آن موثر است. همان طور که بیان شد بتامتازون یک داروی کورتیکواستروئیدی است که گاهی اوقات استروئید نامیده می‌شود. استروئیدها میزان مواد شیمیایی التهابی که بدن تولید می‌کند را کاهش می‌دهند. آنها همچنین پاسخ ایمنی طبیعی بدن را کاهش داده که همین امر به کنترل التهاب کمک می‌کند.

در دیسک کمر، دیسک بین مهره‌ای به دلایل مختلف دچار بیرون زدگی، فتق، تحلیل می‌شود. هر کدام از این شرایط سبب انتشار عوامل التهابی شده که شرایط دیسک را بدتر می‌کنند. برای کاهش التهاب ناشی از دیسک کمر تزریق آمپول بتامتازون توصیه می‌شود.

آمپول برای درد سیاتیک که عصب سیاتیک پا را تحت فشار قرار می‌دهد نیز همان نقش آمپول برای کمردرد و دیسک کمر را دارد. عصب سیاتیک به دلیل اینکه توسط دیسک بین مهره‌ای تحت فشار قرار گرفته است، تحریک شده است. درد سیاتیک را می‌توان با تزریق آمپول بتامتازون کاهش داد. انتخاب بهترین آمپول برای درد سیاتیک در وهله اول بستگی به علت درگیری عصب سیاتیک دارد.

شاید شما هم در داروخانه شنیده باشید که افراد درخواست آمپول ضد التهاب دیسک کمر را دارند، منظور آنها همان کورتیکواستروئیدها است که نقش ضدالتهابی دارند.

نحوه استفاده از آمپول بتامتازون برای کمر درد

پزشک بر اساس نیازهای فردی شما دوز مناسب را تعیین می‌کند. سلامت عمومی بر انتخاب دوز تأثیر می‌گذارد. قبل از اینکه پزشک یا پرستار دارو را برای شما تجویز کند، تمام شرایط سلامتی خود را بازگو کنید.

استروئیدهای خوراکی روزانه مصرف می‌شوند، اما باید فقط برای 1-2 هفته استفاده شوند. ممکن است چندین روز طول بکشد تا آنها تسکین قابل توجهی ایجاد کنند. استروئیدهای تزریقی بسیار متمرکزتر هستند. پس از تزریق آمپول بتامتازون برای کمردرد، ممکن است برای چند ماه یا بیشتر نیازی به تزریق نداشته باشید.

قبل از تزریق استروئید، یک بی‌حس کننده موضعی برای بی‌حس کردن محل تزریق دریافت خواهید کرد. شاید برای تایید محل تزریق در ستون فقرات خود نیاز به رادیوگرافی داشته باشید. پس از تزریق، باید بتوانید بنشینید و راه بروید. قبل از رفتن به خانه، ممکن است به مدت 10 یا 20 دقیقه در مطب پزشک تحت نظر باشید تا هرگونه واکنش نامطلوب مورد بررسی قرار گیرد.

خطرات مصرف استروئید برای کمردرد چیست؟

یکی از نگرانی‌های اصلی در مورد تزریق استروئید مانند بتامتازون برای کمردرد این است که استروئیدها می‌توانند استخوان‌های ستون فقرات و عضلات اطراف آن را ضعیف کنند. مؤسسه ملی بهداشت خاطرنشان می‌کند که دستورالعمل کلی این است که تزریق نخاعی را به بیش از 3 تا 4 بار در سال محدود کنید.

افراد به ندرت خونریزی شدید یا عفونت را در محل تزریق تجربه می‌کنند. واکنش‌های آلرژیک به تزریق استروئید نیز غیر معمول است. عوارض جدی مربوط به استروئیدهای خوراکی نیز نادر است، اما برخی از خطرات بالقوه وجود دارد. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که استفاده کوتاه مدت از استروئیدهای خوراکی ممکن است خطر شکستگی و عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی را افزایش دهد.

عوارض جانبی استفاده از آمپول بتامتازون برای کمر درد

استروئیدهای خوراکی و تزریقی برخی از عوارض جانبی رایج مانند بی‌خوابی را به همراه دارند. بیشتر عوارض جانبی احتمالی استروئیدها به نوع داروی مورد استفاده اختصاص دارد. از آنجایی که استروئیدهای خوراکی بر کل بدن تأثیر می‌گذارند، برخی از عوارض جانبی رایج عبارتند از:

 • تغییرات در ضربان قلب شما (سریع، کندتر، نامنظم)
 • فشار خون بالا
 • تورم پا
 • تغییرات خلقی
 • افزایش وزن

تزریق استروئید می‌تواند منجر به درد جزئی در محل تزریق و افزایش موقت کمردرد شود. همچنین ممکن است مقداری برافروختگی پوست و افزایش مختصری سطح قند خون را تجربه کنید. این عوارض بعد از چند روز ناپدید می‌شوند. دوزهای بالای بتامتازون  که به صورت طولانی مدت تزریق می شود، می‌تواند منجر به ایجاد آب مروارید، گلوکوم، فشار خون، احتباس آب، هیپرلیپیدمی، زخم معده، پانکراتیت، میوپاتی، پوکی استخوان، تغییرات خلقی، روان پریشی، آتروفی پوستی، آلرژی، آکنه، هیپرتریکوزیس، کاهش سرکوب سیستم ایمنی شود.

آنچه در مورد آمپول بتامتازون برای کمر درد خواندید

استروئیدها مانند بتامتازون داروهایی هستند تسکین کوتاه‌مدت و سریع برای انواع مختلف کمردرد ایجاد می‌کنند، اما قرار نیست آنها به‌طور منظم و برای مدت طولانی جایگزین درمان‌های ماندگارتر مانند تمرینات فیزیکی یا فیزیوتراپی شوند.

اگر کمردرد را تجربه کردید، یک تشخیص دقیق از وضعیت خود داشته باشید و گزینه‌های درمانی پیش رو را از پزشک سوال کنید. استروئیدها مانند تزریق آمپول بتامتازون یک درمان موقتی مفید برای تسکین کمردرد و بازیابی تحرک و افزایش کیفیت زندگی محسوب می‌شوند.

سوالات متداول در مورد آمپول بتامتازون برای کمر درد

1. بتامتازون چیست؟

بتامتازون یک کورتیکواستروئید طولانی اثر با خواص سرکوب کننده سیستم ایمنی و ضد التهابی است. می‌توان آن را به صورت موضعی برای مدیریت بیماری‌های التهابی پوست مانند اگزما و به صورت تزریقی برای مدیریت چندین حالت بیماری از جمله اختلالات خود ایمنی و کاهش درد و التهاب استفاده کرد.

2. آمپول بتامتازون برای چیست؟

بتامتازون برای کاهش التهاب و درد استفاده می‌شود. خصوصا برای: اسکلروز چندگانه، شرایط آلرژیک، بیماری پوستی، اختلالات معده، اختلالات خونی، اختلالات چشمی، مشکلات کلیوی، مانند وجود پروتئین در ادرار، اختلالات تنفسی، سرطان، آرتروز و بیماری‌های مرتبط با هورمون، مانند مشکلات تیروئید تجویز می‌شود.

3. تسکین درد کمر بعد از تزریق بتامتازون از چه زمانی شروع می‌شود؟

شما باید ظرف 2 تا 3 روز پس از شروع مصرف استروئیدهای خوراکی، تسکین کمردرد را تجربه کنید. استروئیدهای تزریقی نیز در عرض چند روز اثر تسکینی خود را روی کمر می‌گذارند. اگرچه ممکن است درد به طور موقت در روز اول پس از تزریق افزایش یابد.

4. رایج‌ترین استروئید برای کاهش درد چیست؟

پردنیزون یکی از رایج‌ترین استروئیدهای خوراکی برای کمردرد است. از رایج‌ترین استروئیدهای تزریقی می‌توان به دگزامتازون و بتامتازون اشاره کرد.

5. بهترین آمپول برای درد سیاتیک چیست؟

انتخاب بهترین آمپول برای درد سیاتیک، آمپول بتامتازون است که سبب کاهش التهاب و درد و حساسیت عصب می‌شود.

6. آمپول مسکن قوی برای دیسک کمر چیست؟

از رایج‌ترین استروئیدهای تزریقی برای کاهش درد دیسک کمر می‌توان به دگزامتازون و بتامتازون اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *