وبلاگ, زانو, کمر

ماساژ سیاتیک بهترین درمان برای برطرف کردن درد عصب سیاتیک

ماساژ پای چپ برای کاهش درد سیاتیک|مجله طبی

درد سیاتیک معمولا بسیار دردناک است و گاهی اوقات شما را از انجام فعالیت‌های روزانه خود باز می‌دارد. به همین دلیل امروزه راه‌های مختلفی برای کنترل آن ذکر شده است. یکی از این راه‌ها ماساژ سیاتیک در خانه است. ماساژ علاوه بر اینکه درد عصب سیاتیک را تسکین می‌بخشد آرامش را برای شما به همراه دارد. ماساژ روشی موثر برای کاهش فشار روی عصب سیاتیک است و درد ناشی از آن را تسکین می‌دهد. اگرچه ممکن است درد سیاتیک را برای همیشه از بین نبرد، اما توصیه می‌شود قبل از درمان‌های پزشکی مانند تزریق استروئید امتحان شود.در این مطلب از فروشگاه مجله طبی در‌این‌باره بیشتر توضیح خواهیم داد.

آیا ماساژ برای درد سیاتیک خوب است؟

درمان سیاتیک با ماساژ به دلایل مختلفی امکان‌پذیر است. عضلات سفت عصب سیاتیک را فشرده می‌کنند و منجر به دردی شبیه به تیر کشیدن در ساق پا و لگن می‌شوند. ماساژ درمانی با شل کردن این عضلات و ایجاد کشش در ماهیچه‌های شما از فشرده شدن عصب سیاتیک جلوگیری کرده و درد آن را کاهش می‌دهد. جالب است بدانید استرس با ایجاد درد در ناحیه رگ سیاتیک ارتباط مستقیم دارد. به این معنا که ممکن است درد شما در این ناحیه را زیاد کند. این در حالی است که ماساژ با ترشح ماده‌ای به نام اندورفین، استرس و احساس ناراحتی را در بدن کاهش می‌دهد. حال اگر در حین ماساژ بر نقاط خاصی از بدن فشار وارد شود ممکن است ترشح هورمون استرس که کورتیزول نام دارد نیز کاهش یابد. هر چند این مورد هنوز به صورت علمی ثابت نشده است.

ماساژ برای سیاتیک جریان خون را در نواحی مختلفی از بدن که دارای درد است تقویت می‌کند. از طرفی کمک می‌کند مواد مغذی و اکسیژن بیشتری به ستون فقرات، باسن و پاها برسد و احساس درد در این نواحی را از بین می‌برد. در نهایت می‌توان گفت حتی اگر درد سیاتیک شدید باشد، طوری که فرد را برای راه رفتن یا حرکت کردن دچار مشکل کند، ماساژ می‌تواند با ایجاد فشار روی عصب سیاتیک آن را تحریک کند. بنابراین شناخت تکنیک‌های ماساژ سیاتیک برای افرادی که دچار این ناراحتی هستند ضروری است.

آموزش ماساژ رگ سیاتیک پا؛ نحوه ماساژ درمانی

آموزش ماساژ رگ سیاتیک پا؛ نحوه ماساژ درمانی|مجله طبی

در این بخش از مقاله به آموزش ماساژ رگ سیاتیک می‌پردازیم و چند تکنیک خاص را به شما یاد می‌دهیم. انجام ماساژ در کنار سایر روش‌های درمانی مانند استفاده از بهترین کمربند طبی برای سیاتیک، درد و ناراحتی بیمار را تسکین خواهد داد.

۱. ماساژ سیاتیک با رهاسازی میوفاشیال

ماساژ سیاتیک با رهاسازی میوفاشیال|مجله طبی

رهاسازی میوفاشیال یک تکنیک ماساژ است که به شناسایی نواحی سفت اطراف عصب سیاتیک کمک می‌کند. از آنجا که ممکن است سفت شدن ماهیچه‌ها و مفاصل درد سیاتیک را ایجاد کرده باشند، رهاسازی میوفاشیال می‌تواند موثر واقع شود. زیرا نواحی مختلفی که باید در حین ماساژ در مرکز تمرکز قرار بگیرند را مشخص می‌کند. این تکنیک منجر به درمان سندرم پیریفورمیس (ماهیچه‌ای که به طور مستقیم با عصب سیاتیک در ارتباط است) می‌شود.

برای انجام تکنیک رهاسازی میوفاشیال، بیمار باید روی شکم دراز کشیده، سر را به یک طرف بچرخاند و دست‌ها را کاملا موازی در اطراف خود قرار دهد. سپس کف دست خود را که با بدن بیمار زاویه ۴۵ درجه تشکیل داده از قسمت پایین کمر با حداقل فشار تا مفصل زانو بکشید. این ماساژ را می‌توانید با کمک یک ماسور حرفه‌ای نیز مانند تصویر انجام دهید. تکنیک میوفاشیال علاوه بر اینکه درد را در ناحیه سیاتیک کاهش می دهد، عضلات بدن را برای انجام دیگر تکنیک‌های ماساژ گرم و آماده می‌کند.

۲. ماساژ گلوتئوس مینیموس

ماساژ گلوتئوس مینیموس برای تسکین درد سیاتیک|مجله طبی

عضله گلوتئوس مینیموس که شبیه سیاتیک است می‌تواند ناراحتی ایجاد کند. بنابراین ماساژ مخصوص سیاتیک روی این عضله راه خوبی برای تسکین درد در این ناحیه است. به آرامی ‌نوک انگشتان خود را در کنار باسن فشار دهید. در ابتدا از حداقل فشار استفاده کنید. سپس فشار را بیشتر کرده و عضله گلوتئوس مینیموس را عمیق‌تر ماساژ دهید. این تکنیک را می‌توانید به تنهایی نیز انجام دهید. تنها کافی است هنگام دراز کشیدن روی شکم با دست روی گلوتئوس مینیموس فشار وارد کنید و این تکنیک ماساژ سیاتیک را انجام دهید.

۳. ماساژ تروکانتر بزرگ (Greater trochanter elbow glide)

ماساژ تروکانتر بزرگ|مجله طبی

تروکانتر بزرگ بالای استخوان ران و در پهن‌ترین قسمت باسن قرار دارد. با استفاده از این تکنیک می‌توانید بدون نیاز به دستگاه ماساژ ‌سیاتیک، بافت‌های عمیق‌تر اطراف مفصل ران را که ممکن است عصب سیاتیک را تحت فشار قرار داده باشند، شل کنید. قسمت بالای استخوان ران بیمار را پیدا کنید، سپس آرنج خود را در کنار آن قرار دهید.

به آرامی خط استخوان تروکانتر بزرگ را با آرنج خود دنبال کنید. دو تا سه بار این تکنیک را تکرار کنید. حال اگر قصد دارید این تکنیک را برای خود انجام دهید، به پهلو دراز بکشید و با استفاده از یک توپ تنیس ناحیه اطراف تروکانتر بزرگ خود را به آرامی‌ ماساژ دهید.

۴. پتریساژ گلوتئوس ماکسیموس- Gluteus maximus petrissage

پتریساژ یک تکنیک ماساژ است که شامل فشردن و ورز دادن بافت‌های سفت برای کاهش درد است. این تکنیک یک راه عالی برای گرم کردن عضلات سرینی و تقویت جریان خون در بافت اطراف عصب سیاتیک است. برای انجام این تکنیک، بهتر است از روغن مخصوص ماساژ برای کاهش اصطکاک با پوست استفاده کنید. با استفاده از کف دست و انگشتان، عضله سرینی ماکسیموس (ماهیچه‌ای بزرگ که در قسمت پایین کمر قرار دارد) را به آرامی‌ نیشگون‌ بگیرید. سپس با استفاده از بند انگشتان خود به آرامی ‌این ناحیه را ماساژ دهید. اگر این تکنیک را روی بدن خود انجام می‌دهید، به پشت دراز بکشید، از یک توپ تنیس یا تفنگ ماساژ استفاده کنید و به عضله سرینی ماکسیموس فشار کمی ‌وارد نمایید.

۵. ماساژ باسن با دستکاری زانو

ماساژ باسن با دستکاری زانو|مجله طبی

حرکت دادن مفاصل می‌تواند به برخی از بیمارانی که دچار درد سیاتیک هستند کمک کند. برای اجرای این تکنیک ماساژ سیاتیک، زانوی بیمار را خم کنید تا ساق پا در زاویه 90 درجه نسبت به قسمت بالایی ساق قرار بگیرد. سپس مشت خود را روی عضله پیریفورمیس در کنار باسن قرار دهید و پا را چندین بار به سمت دیگر حرکت دهید. اکنون مشت خود را در امتداد پیریفورمیس به سمت استخوان خاجی حرکت دهید، همزمان پا را حرکت دهید.

برای انجام تکنیک روی بدن خود، به پشت دراز بکشید. یک توپ تنیس را به عضله پیریفورمیس فشار دهید. پای خود را به گونه‌ای خم کنید که در زاویه 90 درجه قرار بگیرد و کف پای شما رو به سقف باشد. پا را چندین بار به سمت دیگر حرکت دهید.

آشنایی با روش ماساژ سیاتیک

آشنایی با روش ماساژ سیاتیک|مجله طبی

ماساژ عصب سیاتیک انواع مختلفی دارد. در هر نوع ماساژ، مقدار متفاوتی فشار بر عضله‌ها وارد می‌شود.

  • ماساژ بافت عمیق: این نوع ماساژ یک ماساژ متمرکز بر عضله است که از ضربات آهسته و فشار عمیق انگشتان دست برای رهایی عضلات و بافت‌های سفت استفاده می‌کند. با آزاد شدن بافت‌های فشرده، درد کمتری احساس می‌شود و فرد دیگر احساس ناراحتی در ناحیه این عضلات را ندارد.
  • ماساژ سوئدی: این نوع ماساژ نسبت به ماساژ بافت عمیق فشار کمتری بر عضلات وارد می‌کند. در واقع از حرکات روان و ورز دادن برای تحریک انتهای عصب شما استفاده خواهد کرد. افرادی که قدرت تحمل درد کمتری دارند و ماساژ را به دلیل آرامشی که ایجاد می‌کند می‌پسندند ماساژ سوئدی را ترجیح می‌دهند.
  • ماساژ عصبی عضلانی: این نوع ماساژ شامل تکنیک‌های پیشرفته ماساژ دادن است که با ایجاد فشار زیاد و اصطکاک کافی برای رهاسازی عضلات منقبض شده همراه است. شاید در حین ماساژ عصبی عضلانی مقداری احساس درد داشته باشید اما در نهایت به آرامش ناشی از کاهش درد سیاتیک می‌رسید.
  • رهاسازی میوفاشیال: رهاسازی میوفاشیال یکی از تکنیک‌های ماساژ سیاتیک است که برای تسکین درد ناشی از بافت‌های مایوفاشیال استفاده می‌شود. منظور از بافت‌های مایوفاشیال غشای سختی است که عضلات شما را احاطه کرده و باعث ایجاد درد و ناراحتی شده است.
  • ماساژ سنگ گرم: در این نوع ماساژ از قرار دادن سنگ‌های گرم بر روی پشت و پایین ستون فقرات به منظور کاهش انقباض و ایجاد آرامش استفاده می‌شود.

طب سنتي نحوه ماساژ رگ سیاتیک

ماساژ درمان عصب سیاتیک پای چپ یک راه درمانی موثر است. زیرا پای چپ یکی از قسمت‌های مهم بدن برای کاهش درد سیاتیک شناخته می‌شود. شما می‌توانید هر یک از انواع ماساژهای طب سنتی را بر این پا انجام دهید. اینکه کدام نوع ماساژ انجام شود به ترجیح بیمار بستگی دارد. تنها نکته‌ای که لازم است به آن توجه کنید قطع فشار در صورت احساس درد شدید یا بی حس شدن پا است.

فیلم ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک

در ادامه می‌توانید فیلم ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک را مشاهده کنید. با مشاهده این فیلم، ماساژ کف پا را برای کاهش درد سیاتیک آموزش می‌بینید. بدین ترتیب می‌توانید آن را برای دیگران انجام دهید. علاوه بر این می‌توانید با زانوبند زاپیامکس و کمربند پلاتینر درد در ناحیه زانو و کمر خود را کاهش دهید.

سوالات متداول در مورد درمامن سیاتیک با ماساژ

1. در زمان ماساژ سیاتیک تا چه حد باید اعمال فشار بر عضلات مختلف را ادامه دهیم؟

اگر بیمار احساس سوزن سوزن شدن، بی حسی یا درد کند، باید اعمال فشار را متوقف کنید. زیرا ممکن است اشتباهی به خود عصب سیاتیک فشار آورده باشید.

2. چگونه می‌توان اصطکاک بین دستان خود و پوست بدن بیمار را در حین ماساژ سیاتیک کاهش داد؟

تنها راه برای کاهش اصطکاک بین دستان خود و پوست بیمار در حین ماساژ سیاتیک استفاده از روغن‌های مناسب است. از جمله این روغن‌ها می‌توان به روغن سیاه دانه، روغن زیتون، روغن آرگان و… اشاره کرد. البته می‌توان از روغن‌ها و کرم‌های مخصوص ماساژ نیز استفاده کرد.

3. کدام نوع ماساژ سیاتیک برای من بهتر است؟

شما می‌توانید انواع مختلفی از ماساژ عصب سیاتیک را امتحان کنید تا ببینید کدامیک بیشترین تسکین درد سیاتیک را برایتان به همراه دارد. ماساژ سوئدی، ماساژ عمیق و ماساژ سنگ گرم همگی می‌توانند درد سیاتیک را کاهش دهند و آرامش را برایتان به ارمغان بیاورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *