وبلاگ, کمر

آمپول دورو مدرول یک داروی ضد التهابی؛ بررسی تاثیر آن بر درد کمر

آمپول دورو مدرول برای کمر درد؛ راه درمانی سریع برای درد کمر|مجله طبی

کمر درد در سال 2020 بیش از 10% جمعیت جهان را با خود درگیر کرده بود. این مشکل به یک اپیدمی جهانی تبدیل شده و آمار آن روز به روز در حال افزایش است. به احتمال زیاد، شما هم در طول زندگی خود حداقل یکبار با این مشکل مواجه شده‌اید. راهکارهای مختلفی برای درمان و بهبود کمر درد وجود دارد.  استفاده از آمپول دورو مدرول برای کمر درد یکی از روش‌های پرکاربرد است. در این مقاله از وب سایت مجله طبی قصد داریم شما را با نحوه اثر این آمپول و کارکرد آن آشنا کنیم.

آمپول دورو مدرول؛ دارویی موثر برای تسکین دردهای کمر

دورو مدرول به نام داروی متیل پردنیزولون نیز شناخته می‌شود. دورو مدرول در دسته داروهای کورتیکواستروئیدی قرار می‌گیرد. این دسته از داروها اثرات متابولیکی متنوعی دارند. در حالت کلی می‌توان گفت گلوکوکورتیکوئیدها پاسخ ایمنی بدن را به محرک‌های مختلف تغییر می‌دهند. در واکنش‌های آلرژیک بدن، این دارو باعث کاهش پاسخ سیستم ایمنی می‌شود. در نتیجه علائمی هم‌چون تورم و درد در فرد کاهش می‌یابد. این دارو برای درمان درد ناشی از اختلال در مفاصل و تورم و درد ناشی از التهاب به کار می‌رود. برای تسکین درد، تورم، قرمزی و خارش ناشی از واکنش‌های آلرژیک می‌توان از آمپول متیل پردنیزولون استفاده کرد.

این دارو باید تحت نظر پزشک تجویز شود و خرید آن بدون نسخه از داروخانه‌ها امکان پذیر نیست. در اختلالات خونی نیز می‌توان از داروی دورو مدورول استفاده کرد. در بیماری‌های مختلفی مثل آسم، بیماری التهابی روده، اختلالات عملکردی در مغز استخوان نیز این دارو کاربرد دارد.

سازوکار آمپول دورو مدرول؛ کاهش دهنده درد کمر و زانو

استفاده از آمپول دورو مدرول برای کمر درد یک راه درمان سریع به حساب می‌آید. در صورتی که در ناحیه کمر التهابی وجود داشته باشد؛ مصرف این آمپول در مدت کوتاهی درد را در فرد کاهش می‌دهد. نحوه عملکرد این دارو در درمان کمر درد به این صورت است که از ادامه یافتن واکنش‌های التهابی جلوگیری می‌کند. در راستای سرکوب عملکرد بیش از حد سیستم ایمنی، آمپول دورو مدول برای کمر درد، نقشی مشابه کوتیزول از خود نشان می‌دهد.

کوتیزول در واقع هورمونی است که به طور طبیعی در بدن هر فرد ساخته می‌شود. غدد فوق کلیه نقش اصلی را در ساخت این هورمون ایفا می‌کنند. در شرایطی که فرد دچار استرس شود یا در یک موقعیت خطرناک قرار گیرد؛ ترشح این هورمون افزایش می‌یابد. اگر فرد قادر به استفاده از این آمپول نباشد؛ برای تسکین هرچه سریع‌تر درد کمر، می‌توان از شیاف استفاده کرد. دیکلوفناک، ناپروکسن و ایبوپروفن به عنوان بهترین شیاف برای کمر درد شناخته می‌شوند.

آمپول دورو مدرول برای دیسک کمر کاربرد دارد؟

آمپول دورو مدرول برای کمر درد؛ راهکاری کاربردی برای درمان دیسک کمر|مجله طبی

کنار هم قرارگیری مهره‌های کمر در نهایت باعث ساخته شدن ستون فقرات می‌شود. با افزایش سن ممکن است ساییدگی برای غضروف بین دیسک‌ها رخ دهد. در چنین شرایطی انجام هرگونه حرکت و حتی راه رفتن نیز برای فرد دشوار می‌شود. آمپول دورو مدرول برای کمر درد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو برای کاهش التهاب در این نواحی به خصوص در سالمندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. مطالعات حاضر تا به الان، مشکلات جدی از مصرف این دارو در سالمندان ذکر نکرده‌اند. با این حال ممکن است مصرف طولانی مدت این دارو مشکلاتی در عملکرد کبد، کلیه‌ها و قلب ایجاد کند.

در سالمندان باید تعیین دوز دارویی مورد نیاز از آمپول دورو مدرول برای کمر درد به دقت صورت گیرد. استفاده از این دارو به طور مستقیم نمی تواند درد کمر را درمان کند. عملکرد متیل پردنیزولون برای کمر درد مربوط به دفع کردن پروتئین‌های التهابی می‌شود. با تزریق این دارو، فرد به مرور زمان درد کم‌تری احساس می‌کند؛ چرا که پروتئین‌های التهابی موثر بر اعصاب نخاعی در ناحیه کمر از بین می‌روند. آزاد سازی واسطه‌های التهابی موضعی در محل آسیب، باعث کاهش درد کمر بعد از مصرف دارو می‌شود.

نحوه استفاده از آمپول دورو مدول؛ درمانی سریع برای کمر درد

آمپول دورو مدول به صورت ویال عرضه می‌شود و باید به مفصل تزریق شود. علاوه بر مفصل می‌توان آن را داخل ضایعه یا بافت نرم در نزدیکی محل آسیب و التهاب تزریق کرد. این آمپول به صورت سوسپانسیون تولید می‌شود و محتویات ویال آن استریل است. این دارو در دو غلظت 40 و 80 میلی گرم در لیتری تولید می‌شود. استفاده از این دارو با توجه به تجویز پزشک در هر بیمار متنوع است.

نحوه استفاده با توجه به شرایط خود بیمار و شدت بیماری او مشخص می‌شود. آمپول دورو مدرول برای کمر درد در روزهای اول با دوز بیشتر به کار می‌رود. رفته رفته به دلیل تاثیری که دارو می‌گذارد؛ میزان مصرف آن نیز کاهش می‌یابد. برای مقابله با اثرات قطع ناگهانی دارو، باید به تدریج این اتفاق صورت گیرد. در حالت کلی از آمپول دورو مدرول برای کمر درد در بزرگسالان به شرح زیر استفاده می‌شود.

 • در 5 روز اول: در این شرایط نیاز است که 30 میلی گرم از این دارو به صورت وریدی به فرد تزریق شود. تزریق آمپول دو بار در روز و در هر 12ساعت یک بار صورت می‌گیرد.
 • 5 روز دوم: در این مدت زمان دوز مصرفی مطابق با مرحله قبل است ولی این بار هر 24 ساعت یکبار تزریق انجام می‌شود. یعنی 30 میلی گرم آمپول دورو مدرول برای کمر درد در یک روز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • 11 روز انتهایی: بعد از ده روز از مصرف این دارو، درد کمر فرد تا حد زیادی تسکین می‌یابد. در 11 روز انتهایی مصرف، 15 میلی گرم از این دارو در هر 24 ساعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدت زمان اثر داروی دورو مدرول؛ درمانی سریع ولی کوتاه مدت

دورو مدول تزریقی؛ راهی برای رهایی از دردهای کمر|مجله طبی

نحوه ورود دارو به بدن، یکی از فاکتور‌های مهم در تعیین مدت زمان اثر دارو است. به طور کلی می‌توان تزریق آمپول به صورت وریدی را به عنوان سریع الاثر ترین روش در نظر گرفت. در صورتی که فرد داروی مد نظر را به شکل خوراکی مصرف کند؛ جذب آن در بدن دیرتر آغاز می‌شود. در این شرایط مسیر گوارشی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. اسید معده تا حد زیادی دارو را تخریب می‌کند.

برای تعیین دوز مورد نیاز از متیل پردنیزولون برای کمر درد، مطالعه‌ای در کره جنوبی انجام شد. نتایج این مطالعه تاثیرگذاری مثبت این آمپول را در دوزهای پایین برای کاهش کمر درد فوری، بعد از عمل جراحی نشان داد. این در صورتی است که برای مصرف طولانی مدت نتایج به این شکل نبود و این دارو در طولانی مدت موثر نیست.

منع مصرف آمپول دورو مدول برای کمر درد یا آسیب‌های دیگر

کمر درد یکی از مشکلاتی است که به طور مستقیم کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این مشکل به دلایل مختلفی مثل تحت فشار قرار گرفتن عصب سیاتیک ممکن است به وجود آید. آسیب وارد شدن به این عصب، به طور ناگهانی درد شدیدی در پاها و کمر فرد ایجاد می‌کند. آمپول بتامتازون برای کمر درد ناشی از درد سیاتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که فرد دچار بیماری‌های التهابی مفصلی شده باشد؛ می‌توان با تزریق آمپول دورو مدرول به سرعت درد را کاهش داد.

استفاده از آمپول دورو مدرول برای کمر درد نیز یکی از راهکار‌های کاربردی است. این دارو می‌تواند در مدت زمان بسیار کوتاهی فرد را از درد‌های کمر نجات دهد. در شرایطی که فرد بیماری زمینه‌ای دیگری داشته باشد؛ باید توجه لازم را برای تجویز این دارو کرد. از جمله شرایطی که فرد را در گروه منع مصرف از این دارو قرار می‌دهد؛ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سندرم کوشینگ
 • فشار خون بالا
 • عفونت ویروسی مثل آبله مرغان و تبخال
 • بیماری‌های قلبی
 • بیماری کبد
 • میاستنی گراویس
 • پوکی استخوان

عوارض جانبی احتمالی آمپول دورو مدرول

کمر درد می‌تواند به طور کامل فرد را از انجام هر کاری ناتوان کند. این درد نه تنها در کمر، بلکه در پاها نیز احساس می‌شوند. آمپول دورو مدرول برای کمر درد و درمان سریع آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. با تاثیری که این دارو بر روی واکنش‌های آلرژیک دارد؛ درد کمر را در مدت زمان کوتاهی بعد از تزریق کاهش می‌دهد. در مقابل مزایایی که این آمپول در مقابل درد کمر به جای می‌گذارد؛ ممکن است باعث بروز برخی مشکلات نیز شود. از جمله شایع‌ترین عوارض جانبی این دارو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش وزن
 • اختلال در خواب
 • افزایش فشار خون
 • افزایش سطح قند خون
 • بروز عفونت در ناحیه گلو و ایجاد زخم‌هایی در این ناحیه
 • بروز مکرر تهوع و استفراغ
 • نغییرات در رفتار و عواطف
 • به وجود آمدن تورم در دست‌ها و مچ پا

سوالات متداول در مورد آمپول دورو مدرول برای کمر درد

1. آیا آمپول دورو مدرول برای کمر درد خوب است؟

تزریق داروهای استروئیدی برای درمان التهاب و مقابله با واکنش‌های آلرژیک مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. از آمپول دورو مدرول که در دسته داروهای گلوگوکورتیکوئیدی قرار‌ می‌گیرد؛‌ می‌توان برای درمان کمر درد استفاده کرد.

2. نحوه عملکرد آمپول دورو مدرول برای کمر درد به چه صورت است؟

در حالت کلی این دارو برای از بین بردن التهاب به کار‌ می‌رود. سازوکار این دارو با سرکوب عملکرد سیستم ایمنی که در شرایط التهابی، صورت‌ می‌گیرد. پروتئین‌های التهابی که بر اعصب نخاعی تاثیر‌ می‌گذارند؛ با تزریق ایت دارو از بین‌ می‌روند.

در چه شرایطی‌ می‌توان از آمپول متیل پردنیزولون استفاده کرد؟

تزریق این دارو برای درمان سریع کمر درد کاربرد دارد. در شرایطی که فرد طولانی مدت از این دارو استفاده کرد؛ تاثیر گذاری آن کاهش‌ می‌یابد. قبل از مصرف باید به دقت شرایط بیمار و بیماری‌های زمینه ای او مد نظر قرار گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *